Pendik’teki saat kulesi simge oldu

İstanbul Pendik’teki saat kulesi ilçenin popüler heykellerinden biri konumunda. Pendik Belediyesi tarafından 2015 yılının Haziran ayında yapılan saat kulesi, Batı Mahallesi’nde 23 Nisan Caddesi ile Erol Kaya Caddesi kesişiminde varlığını korumaya devam ediyor. Kule, kısa sürede ilçede simge haline gelirken özellikle adres bulma konusunda sıkça başvurulan bir referans haline geldi.

Pendik Saat Kulesi

İlk yapıldığı sırada Pendik’in yeni simgesi olarak lanse edilen saat kulesinin yapımında Mardin ve küfeki taşları kullanıldı. Yapımı 1 ayda tamamlanan saat kulesi, Osmanlı mimarisinden çizgiler sunuyor. Pendik Belediyesi el sanatları kurslarından taş işlemeciliği öğretmeni Murat Yeşil ve kursiyerlerinin el işçiliği eseri olan 9.70 metre yüksekliğindeki saat kulesinin yapımında zaman içerisinde su ve güneşin teması ile daha kalıcı hale gelen Mardin ve küfeki taşları kullanıldı. Osmanlı mimarisi tekniklerinin ve sanat çizgisinin izlerini taşıyan saat kulesi zarif, ince ve estetik bir görünüme sahip.

Kule dört ana parçadan oluşuyor. Alt kaide yükseltilerek zarif ve ince bir gövdeye zemin oluşturdu. Gövde üzerinde dört yönde zamanın simgesi saatler yer alıyor. Eserin üst noktası ise külahla tamamlandı. Saatin yapımının öncülüğünü yapan Taş işlemeciliği kursu öğretmeni Murat Yeşil, bu eserin kentin önemli parçalarından biri haline geleceğini, insanların buluşma noktası ya da yön ve adres tariflerinden faydalanabilecekleri bir simge olacağını ifade etti.

pendik-saat-kulesi

Osmanlı’da saat kuleleri

Dönemin yaşayanlarına zamanı gösterdiği gibi yıllar geçtikçe o şehrin simgesi haline dönüşen saat kuleleleri, dünyanın dört bir yanında şehirlere kültür ve estetik katıyor. Saat kuleleri Osmanlı kültüründe de özellikle II. Abdülhamit Han döneminde yaygınlaştı. Onun döneminde 144 saat kulesi yaptırılmış, bunlardan 72’si sınırlarımız dışında kalmış, 20 tanesi zamana yenik düşmüş, yalnızca 52’si ayakta kalabilmiş. Anadolu’nun pek çok şehrinde Osmanlı saat kulesine rastlamak bu yüzden hala mümkün.