İstanbul’u anlatan kitaplar

İstanbul’un çok zengin bir tarihi ve olağanüstü bir güzelliği bulunuyor. Sırf bu ili özellik bile İstanbul’un başta edebiyat olmak üzere pek çok sanat formuna ilham kaynağı olmasına öncülük etmiştir. Kurgusal hikayelerden fotoğrafa, tarihi olaylardan kapsamlı bir şehir rehberine kadar, bazı önemli İstanbul kitaplarına göz attık. İşte İstanbul ile ilgili hoşunuza gidebilecek bazı kitaplar…

İstanbul – Hatıralar ve Şehir

hatiralar ve sehir

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un yazdığı bu roman, İstanbul’un kültür açısından nasıl büyük ölçüde değiştiğini inceleyen otobiyografik bir anıdır. Derinden melankolik olan kitap, Pamuk’un hatıralarıyla ve bir şekilde İstanbul’a bağlı yazarların edebi denemeleriyle, ünlü foto muhabiri Ara Güler’in ve Pamuk’un bizzat seçtiği diğer fotoğrafçıların fotoğraflarıyla dolu.

İstanbul-Üç Şehrin Hikayesi

istanbul uc sehrin hikayesi

On yıllık bir araştırmanın ürünü olan İngiliz tarihçi Bettany Hughes’un bu kitabı, Yenikapı kazılarında keşfedilen en eski kalıntılardan Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar ve günümüze kadar İstanbul’da 8.000 yıllık bir tarihi kapsıyor. Bu kitap aynı zamanda kapsamlı, ayrıntılı ve okunabilir olmayı bir arada başarıyor.

Baba ve Piç

baba ve pic

En çok satan yazar Elif Şafak, 2006 yılında bu romanın yayınlanmasının ardından biraz sıkıntıya düştü. Olay, 1915 yılında meydana gelen Ermeni olaylarıyla bağlantılı iki karakter, Asya Kazancı ve Armanoush Tchakhmakhchian etrafında dönüyor. Ermeni kökenlerinin hikayesini ortaya çıkarmak için İstanbul’a seyahat eden Armanoush’ın hikayesini takip ediyor. Romanın yayınlandığı yıl Şafak, “Türklüğe hakaret” suçlamasıyla yargılandı ve dava hukuki dayanak ve delil yetersizliğinden düşürülene kadar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Konstantiniyye: Dünyanın arzuladığı şehir 1453‑1924

Konstantiniyye

İngiliz tarihçi Mansel’in kitabı şehre tematik bir yaklaşım getiriyor; savaşlar ve sultanlar hakkında olduğu kadar kültür ve din hakkında da akıcı bir şekilde dolu dizgin. Mansel, Avrupalı ve Asyalı rolleri arasında gidip gelen ilgi çekici karakterleri seçmenin yanı sıra kurgudan daha tuhaf gerçek olayları anlatmak için de bir yeteneğe sahip.

İstanbul Gezginin Rehberi: İstanbul’u Dolaşırken

istanbul dolasirken

Hilary Sumner-Boyd ve John Freely tarafından yazılan bu kitap, yazarlar Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına kadar uzanan tarihi anıtların ve yerlerin hikayesini anlatırken okurların İstanbul’u yürüyerek keşfetmelerine olanak tanıyor. Ayrıca, düzenli bir İstanbul turunda karşılaşmayacağınız pek çok gizli tarih ve manzara da vardır. Pratik ipuçları ve canlı açıklamalarla bu, şehrin ayrıntılarına ve zengin geçmişine ilgi duyan tarih meraklıları için kesinlikle iyi bir dosttur.

Atatürk: Bir Entelektüel Biyografi

ataturk entelektuel biyografi

İstanbul’daki binlerce portreden yüzü görülse de Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekte neyi simgelediği konusunda herkes hemfikir değil. Bu kitapta Princeton Üniversitesi akademisyeni Hanioğlu, Atatürk’ün düşüncelerinin kökenini Osmanlı son döneminden yeni Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar izliyor ve siyasi, sosyal ve felsefi eğilimlerin bugün hala güncel olan tartışmaları nasıl şekillendirdiğini gösteriyor.

Masumiyet Müzesi

masumiyet muzesi

Orhan Pamuk’un İstanbul’u çevreleyen bir diğer ünlü romanı Masumiyet Müzesi, Cihangir’de açılan ve romandan esinlenen asıl müze nedeniyle oldukça popüler oldu. Romanın kahramanı Kemal, düşük gelirli uzak bir akraba olan Füsun’a aşık olan zengin bir işadamıdır. 1975-1984 yılları arasında geçen olaylar döngüsünde kahramanımız Kemal, aşklarının hikayesini anlatan hatıraları toplamaya başlar ve gerçek müzede bu antika eşyalar, aşk hikayeleri gerçekmiş gibi sergilenir.

İstanbul

istanbul kitap

1877’de İstanbul’a varır varmaz büyülenen Edmondo De Amicis’in öve öve bitiremediği şehrin görkemini ve İstanbul’da geçirdiği her anı, geçmişe yapılan bir yolculukmuş gibi büyülenerek yaşayın. Şehrin şimdiye kadar yazılmış en keyifli anlatımlarından biri, dolu dolu yaşam ve şaşırtıcı zıtlıklarla dolu. Evet, şehir 1877’den beri değişti, ancak şehrin bu karmaşık ve canlı portresi hala tanınabilir.

Saltanat Şehri İstanbul

saltanat sehri istanbul

Amerikalı fizikçi, öğretmen ve yazar John Freely tarafından yazılan Saltanat Şehri İstanbul, İstanbul için önemli ve derinlemesine bir tarihi rehberdir. İstanbul’u kuruluşundan günümüze kadar özgürce takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda günlük yaşamın hissini de yakalayabiliyor. Kitapta ayrıca İstanbul’un tüm tarihi yerleri ve müzelerinin coğrafi dizini de yer alıyor ve bu haliyle de gezginler için mükemmel bir kaynak oluşturuyor.

Kuşlar da Gitti

kuslar da gitti

Türkiye’nin en sevilen yazarlarından birinin yazdığı ve eşi tarafından sevgiyle tercüme edilen kısa, güzel bir roman, bu anlatı, bir amaç için özel olarak yakalanan kuşları serbest bırakmanın eski pratiğiyle tüm canlılara nezaket yoluyla lütuf kazanma fikrine odaklanıyor.