Bus Simulator 18 inceleme

Dünyadaki hemen hemen her şehirde, otobüsler ulaşımın en büyük yükünü çekiyor. Nadiren zamanında gidilecek yere ulaşsalar da her zaman oradadırlar, her zaman çalışırlar, her zaman güvenilirdirler. Ama otobüse binmeye ihtiyacınız olmadığında aklınıza hiç gelmezler. Onlar sadece manzaranın bir parçasıdır.

Simülatörlerle ilgili sevdiğim şey, otobüs süren, çöpleri döken ve kargo taşımacılığı yapan insanların hayatlarına bir bakış atmaları; çoğu insan için bir gizem dolu hayatlar. World of Subways 3: London Underground oynadığımdan beri hiçbir zaman tren gecikmesinden rahatsız olmadım. Bu şeyleri sürmek zor. Ne zaman bir TIR’la sokakta karşılaşsam Euro Truck Simulator 2’de geçirdiğim saatlerimi düşünüyorum ve en azından yüzeysel düzeyde işi anladığımı hissediyorum.

Bus Simulator 18 inceleme

Her neyse, bu oyunda kurgusal bir şehirde bir şehir otobüsünü sürmenizi, yolcuları toplamanızı, bilet basmanızı ve zamanında durmanız gerekiyor. Sanırım bir noktada çoğu insan bir otobüs sürmenin nasıl bir şey olduğunu merak etti. Mercedes-Benz Citaro K’ye ilk kez garip bir şekilde heyecan verici buldum.

Bus Simulator 18, etkileşim ile doludur. Bir durakta durun ve düzinelerce yolcu birikecek, bazıları birbirleriyle konuşacak. Bazıları bilet isteyecek ve isteklerini bilgisayarınıza dokunup doğru miktarda değişiklik ile yanıtlamanız gerekecek. Hatta etraflarına dönüp insanlara bağırıp onlara yüksek sesle müziklerini kapatmalarını ya da kapılardan uzaklaşmalarını söyleyebilirsiniz.

bus-simulator-18-inceleme-2

Bus Simulator 18 oynanış

ETS2 ile karşılaştırıldığında sürüş esasında gayet iyi. Euro Truck Simulator’da ağır bir yük çekerken, arkanızdaki ağırlığı gerçekten hissedebilirsiniz. Ancak Bus Simulator 18’de büyük, ağır bir araca hakim olma hissi tam olarak yok. Bununla birlikte, sevdiğim şey, kaç tane düğmeye basılacağı. Ön ve arka kapıları açabilir, ışıkları açabilir, kornayı kullanabilir, tekerlekli sandalye rampasını açabilirsiniz, koltuğu ayarlayabilir ve otobüslerde harika bir his veren bir düzine diğer etkileşimi yapabilirsiniz.

bus-simulator-18-inceleme-3

Harita, güzel bir manzara yelpazesi ve yerleşik ve sessiz olmanın iyi bir karışımı ile yollarda dolaşmak eğlencelidir. Yine de gerçek bir şehri kurgusal bir şehre tercih ederdim. Gerçek bir şehirden geçmenin bu aşinalığı gerçekten bir sim’in gerçekçiliğini artırabilir. Otobüs, hepsi gerçek markalar olan, MAN, Mercedes-Benz, IVECO ve Setra’dan lisanslı araçlar satın almak, özelleştirmek ve sürmek mümkündür. Evet, otobüsünüzü özelleştirebilir, cafcaflı boya işleri ve çıkartmalar uygulayarak kendiniz yapabilirsiniz.

Bus Simulator 18 ve diğer sim’ler arasındaki bir diğer önemli fark, size asla dinlenmek için bir dakika vermemesidir. GPS’inizdeki saat sürekli olarak azalıyor ve eksi olduğunda (programın gerisinde olduğunuzu gösterir) basınç gerçekten artmaya başlar. Yolcularınızın geç kaldığınız hakkında yorum yapmaları, zamanında bir hedefe ulaşmadıklarında şikayet etmeleri kötüdür. Ayrıca sürüşünüzü sürekli olarak derecelendiriyorsunuz: göstergeleri doğru kullanmak, kaldırıma çarpmamak ve otobüs duraklarının önünde düzgünce fren yapmak. Hatalar para cezası anlamına gelir ve kötü sürüş rota sonu ücretinizde tüketilir.

bus-simulator-18-inceleme-4

Bus Simulator 18 nasıl oyundur?

Bununla birlikte, bu oyun çok fazla konsantrasyon gerektirir. Oyun görsel olarak biraz steril ve üstte biraz mercek parlaması var. Bu fren lambaları radyoaktif midir? Ama içte ve dışta otobüsler oldukça ayrıntılı. Ve ses tasarımı da harika. Steam Atölyesi desteği de var ve deneyimlere daha fazla gerçekçilik getirmek istiyorsanız, modüller ile gerçek dünya otobüs şirketleri için çıkartmalar ve boya işleri yayınlanmaya başladı.

bus-simulator-18-inceleme-5

Bana bir şekilde otobüs şoförü olmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleme şansı verildi ve işin ne kadar stresli olabileceğini hiç düşünmedim.