Synth Riders inceleme

Sanal gerçeklik oyunlarında Beat Saber ile ön plana gelen müzikal, ritmik bir oyun teması, giderek popülerleşiyor. Synth Riders da bu formülü temel alan, ancak daha da geliştirmeyi hedefleyen bir oyun. Hareket yoğunluğu sunan oyun sizi uzun süre ayakta tutacak.

Oyunda arka planda çalan şarkının notalara, kürelerle temsil edilir ve siz bu kürelere dokunmaya çalışırsınız. Küreler iki farklı renge sahiptir. Synth Riders, Oculus Quest mağazasında ve Steam’den satın alınabilir. Biz PC sürümünde Steam VR ile test ettik.

Synth Riders inceleme

Oyun, bu formülü, seçtiğiniz tek bir kolla sonuna kadar tamamlanması gereken not bölümleri ve ellerinizi bir araya getirerek vurmanız gereken notlar ekleyerek daha da baharatlıyor. Oyun ayrıca, hareketlerinizin arkasına biraz kuvvet koymanız ve küreleri gerçekten delmeniz gereken uygun şekilde “Kuvvet modu” da sunuyor.

Synth Riders ile ilgili benzersiz olan şey notalara nasıl vurduğunuzdur. Beat Saber’da her şey yönlü salınım ve kesme hareketi ile ilgiliydi. Synth Rider’larda teorik olarak notaları seçtiğiniz herhangi bir yönden vurabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğunlukla onlara vurmanın en etkili yolunun hareketlerinize dans benzeri bir görünüm kazandıracağı bir yönden geliyorlar. Ayrıca, belirli notaları tutarak ve ellerinizi ekranda dolaşacak çizgileri takip ederek sürdürmeniz gereken ek bir öğe de var.

synth-riders-inceleme-2

Synth Riders oynanış

Notalara vurmanın mekanik olarak farklı yollarının bu zenginliği, Synth Riders’ı rakiplerinin önüne çıkaran şeydir. Özellikle bir şarkının farklı bölümleri arasındaki geçişler söz konusu olduğunda, her birinin notalara farklı bir şekilde vurmanızı gerektirdiği durumlarda harikadır. Bu, özellikle kullanılan farklı el kombinasyonları arasındaki hızlı geçişlerin ikinciye göre değiştiği yüksek zorluklarda geçerlidir.

Synth Riders, bu özellikleriyle çok eğlenceli bir oyun ve ciddi bir egzersiz yapabileceğiniz bir oyundur. Özellikle daha yüksek zorluklarda.

Oyun, normal modun yüksek zorluklarında bir dizi egzersizden, kuvvet modunun aşırı ucunda yoğun bir noktaya kadar gidebilir. İlk başarımızın büyük kısmı benzer oyunlarda ne kadar deneyime sahip olduğunuza bağlı olacaktır.

Oyun bir tür öğretici içerir. Bu aslında size gelen her farklı renkli küre için ne yapmanız gerektiğini gösteren bir görüntüdür ve sizi gerçek oyuna hazırlamayacaktır. Bunun yerine, kolay ve herhangi bir seviyeye atlayarak öğrenme, size temelleri öğretmek için daha iyi bir iş çıkaracaktır.

Seviyeleri çok kolay veya çok zor bulursanız, oyun aynı zamanda kullanımı kolay bir seviye editörü ile donatılmıştır. Sadece küreler ve engeller yerleştirmek için değil, aynı zamanda çeşitli şarkılar için harika bir şey olan özel şarkıları seçebilir ve yükleyebilirsiniz.

synth-riders-inceleme-3

Synth Riders nasıl oyundur?

Synth Riders, her şeyin parlak ve renkli neondan yapıldığı bir dünya sunar. Ellerinizi temsil eden küreler, notaların kendileri ve hatta tüm aşamaları, müthiş bir retro-fütüristik görünüm oluşturmak için siyah arka plana ayarlanmıştır. Tek çeşit, görsel olarak 8 farklı aşamadan birini seçme yeteneği şeklinde gelir. Gerçekten ilginç görünseler de, oyunu hiçbir şekilde etkilemezler ve oyunun doğası nedeniyle onları zar zor fark edersiniz.

Performans açısından, oyun sorunsuz ve neredeyse tamamen hatasız çalışır. Gerçekten oyunu bozan veya deneyimi olumsuz etkileyen hiçbir şey yoktu.

synth-riders-inceleme-4

Müzik söz konusu olduğunda, sunulan şarkılar ağırlıklı olarak elektroniktir ve retro-futuristik synthwave ve dubstep’e odaklanır. Şahsen onları görsel estetiğine uygun olarak harika ve daha da önemlisi mükemmel buldum.

Synth Riders, Beat Saber’dan daha kötü değil. Farklı bir kitleye hitap eden bir VR ritim oyunu. Retro esintili, elektro müzik ve Tron esque neon estetiğine karşı koyamazsanız, bu kesinlikle sizin için bir oyundur. Kesinlikle çok eğleneceksiniz ve hatta bir veya iki kilo verebilirsiniz.