Adalar’da elektrikli araçların lansmanı yapıldı

Fayton sorunu ve atlara zulüm ile gündeme gelen İstanbul’a bağlı Adalar ilçesinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimle iş başına gelmesiyle en büyük sorun çözüldü. Faytonlar tedavülden kaldırıldı, atlar kurtarıldı ve şimdi Adalar’de toplu ulaşım sorununu geçici olarak çözecek elektrikli araçların lansmanı yapıldı.

Yeni elektrikli araçların tanıtımı için Büyükada’ya giden İmamoğlu, ilk olarak Adalar Belediyesi’ni ziyaret etti. İmamoğlu, Beylikdüzü belediye başkanlığı döneminde Adalar’ın dönemin AK Partili İBB yönetimi tarafından nasıl görmezden gelindiğine tanık olduğunu vurguladı. O zamanki tavır ve davranışların “siyasi” olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Bu ve benzeri eksikliklerden dolayı, ihmal edilmiş Adalar’a göreve geldiğimiz günden itibaren bir başka boyutta baktık. Erdem Başkan’ımzın ekibi ile İBB’yi bir araya getirerek, bu süreci başlattık” dedi. Kartal’dan Adalar’a gidenler artık yeni elektrikli araçları görecek. İmamoğlu’nun açıklamalarında öne çıkan satır başları şöyle:

“ADALAR’A HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERECEĞİZ”

– Biz, bu süreci, belki de örnek bir biçimde, en üst seviyede katılımcı bir modelle yönetmeye çalıştık. Hiçbir anı kapalı kapılar ardında yönetilmedi. İlk gün itibariyle hem Adalar halkımızla ham faytoncularla hem faytonların kalkması yönünde duyguları olanlarla hem de faytonların gitmesi yönünde duyguları olanlarla hep münasebet içinde olduk. Tabii bir kararın, topyekûn her bireyi mutlu etmesi elbette zordur. Biz, fayton meselesine bakışta başlangıçtan beri, ‘Biz faytona karşıyız’ diye bir yola çıkışımız yok. Bunu belirtelim. Ancak, faytonla ilgili Adalar’da yürütülen süreçlerin hem toplumun vicdanını hem Adalar’ın sıhhatini hem de Adalar’ın kalitesini ne kadar bozduğunu aslında bütün kamuoyu bilmektedir. Dolayısıyla yapılan bu en yoğun demokratik iletişim modeli ile beraber süreci toparladık ve burada yeni bir ulaşım modeline ihtiyaç duyulduğuna karar verdik.

– Alınan karar gereği tabii başta faytoncuların asla ve asla mağdur edilmemesi konusunda ortak kararımız vardı. Faytoncularla yapılan görüşmelerle birlikte beraber biz fiyatı belirttik. Ham atların alımı hem faytoncuların haklarının ödenmesi konusunda yine bir kararı beyan ettik. Har gelen faytoncuyla konuşarak, aynı bedel üzerinden faytoncuların hakkını ödedik. Bu, belediyemiz için neredeyse 100 milyon liranın üzerinde bir kaynak aktarımı olmuştur. İBB, bu sorunun tümden çözümünde büyük bir fedakârlık yapmıştır. Sırf bu adadaki hem atlara olan zulmün engellenmesi hem de faytoncuların bir hak mağduriyetine uğramaması.

“DOĞA DOSTU ARAÇLAR”

– Burada elektrikli araçların temiz, doğa dostu araçlar olması konusunda zaten karar vermiştik. Buranın bir toplu taşıma veya bir minibüs tarzı araç kullanımı olmayacağı için, makul büyüklükte bir araç tercihinin hızlıca yapılması şart idi. Bu şekilde bir araç tercihinin yapılması için de tüm Adalar’ın, artık yollarının bir yaya yolu olduğu konusunda UTK kararı Şubat ayında alındı. En hızlı şekilde, en uygun araç tipinin alınması ile ilgili arkadaşlarım yoğun bir araştırma yaptılar. Şu an Türkiye’de bu tarz büyük coğrafyalarda insan taşımak için kullanılan en efektif araç tipine ve modeline erişildi. Hızlı bir çözüm için de belli bir sayıda araç alımını yine Büyükşehir Belediyemiz olarak yaptık.

– Ancak gördüğünüz araç modelleri ya da sayısı, Adalar’ın gelecek ulaşım planlaması değildir. Araçların gelecek ulaşım planlaması ile ilgili yapacağımız birkaç çalışma vardır. Bunlardan bir tanesi kesinlikle sıkı bir yarışma ile hem araç tipinin hem araç şeklinin hem araç felsefesinin oluşması konusunda bir kamuoyu çalışması yapılacaktır. Artı, yine araçların, umuyoruz ki yerli bir imalat ile yapılması ile ilgili de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şu anda 60 aracın Adalar’a hizmet vermesi ile ilgili süreç tamamlanmıştır ama gelecek ile ilgili süreç devam etmektedir.

“ÇALIŞANLAR ADALAR HALKINDAN”

– İETT’nin çalışanlarıyla, gördüğünüz hem hanımefendi hem beyefendilerin -ki yüzde 45 oranında yanılmıyorsam çalışanları kadın tercih yapıldı- Adalar halkından alımı gerçekleşti. Hemşehrilerimizin hizmetleri de yine Adalar halkının, Adalar’a hizmeti şeklinde sürecektir.

“FAYTONCULAR MAĞDUR EDİLMEDİ”

– Bir başka boyutu da söylemeden geçemeyeceğim. Biz faytoncularla ilgili bir meseleyi daha çözdüğümüzü çok insani düşündüğümüzün ispatıdır. Faytonculardan bize ulaşan isimlerin işe alınması noktasında da çalışmamız sürmektedir. Bir kısmı işe alınmıştır, bir kısmının da görüşmeleri devam etmektedir. Zaten bu bir süreçtir. Çünkü 270 civarında insanı işe alıyoruz. Bu taahhüdümüzü de yerine getiriyoruz. Yani bu kadar insani, bu kadar sorumluluk çemberini geniş tutan bir modelle Adalar’daki hem payton sorununu bitirmiş hem de yeni ulaşım sorunu ile ilgili süreci tanımlarken, bugünün acil çözümünü yarının da kalıcı çözümü ile ilgili çalışmaların devam ettiği bir iletişim modeli ile süreci yönetmekteyiz.