İlk mouse ne zaman icat edildi?

Bilgisayarın gelişimi ve bilgisayar parçalarının ortaya çıkışı, ilginç hikayelere sahiptir. İlk mouse ne zaman icat edildi diye merak ediyorsanız, mouse icadıyla ilgili kesin bilgilere sahibiz. İşte ilk bilgisayar faresi hakkında bildiklerimiz.

İlk bilgisayar faresi 1960’ların başında, Douglas Engelbart tarafından, Menlo Park, California’daki Stanford Araştırma Enstitüsü’nde bulunduğu sırada icat edildi. Engelbart, 1950’lerde ve 60’larda tek bir bilgisayarın tüm bir odayı kapladığı sistemin vizyoneri olarak tanımlandı.

Mouse’un icadı

Mouse’un ilk prototipleri, içinde iki metal top bulunan dikdörtgen bir ahşap gövdeden oluşuyordu: biri X ekseni ve diğeri Y ekseni için. Köşede sadece bir düğme vardı. Cihaz başlangıçta Xerox Alto bilgisayar sistemiyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve “Bir Ekran Sistemi için X-Y Konum Göstergesi” olarak adlandırılmıştır. Daha sonra Engelbart’ın kendisi “fare” terimini yazacaktı.

ilk mouse

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, bir cihaz zamanının çok ötesindeydi, ancak belki de hiç kimse bunu Engelbart’tan daha fazla fark etmemişti. Fare, Apple’ın Macintosh’u 1984’te sahneye çıkana kadar ticari olarak uygun hale gelmedi. Ancak 1987 yılına kadar, cihazındaki patentin süresi dolmuş ve kamu malı haline gelmişti.

Bu, Engelbart ve meslektaşlarının yaygın olarak kullanıldıktan sonra fare üzerinde telif hakkı toplayamadıkları anlamına geliyordu. 1980’lerin ortalarından beri bir milyardan fazla mouse satıldı.