En iyi oyuncu mouse 2024

Mevcut seçeneklerin arasından doğru oyuncu faresin bulmak oldukça zor olabilir. Nasıl göründüğü, elinde nasıl hissettiği, düğme seçimi ve düzeni, sensörün kalitesi ve kablolu veya kablosuz bir fare isteyip istemediğiniz gibi dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu ayrıntılar, satın almayı seçtiğiniz fare ile deneyiminiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bütçenize ve tarzınıza en uygun fareyi seçmenizi kolaylaştıracağız. En iyi oyuncu faresi Logitech’in G502 Lightspeed’tir. Konfor, uzun ömürlü pil ve en iyi düğme seçimi ve düzenlemesi istiyorsanız en iyi seçimdir. Bu modelin tasarımı birden fazla kavrama stiline sahiptir ve Logitech’in eşlik eden yazılımı ile kullanımı kolaydır. Aynı zamanda kaya gibi sağlam kablosuz bağlantıya sahiptir, bu nedenle oyununuzu oynarken bir kabloyla uğraşmanıza gerek kalmaz.

Kablosuz bir fare istemiyorsanız ve en iyi kablolu oyun faresini arıyorsanız, Razer DeathAdder V2’den başka bir yere bakmayın. Ergonomi bölümünde, elin doğal bir uzantısı gibi görünen bir tasarımla rakipsiz. Ve bu model oldukça basit bir düzen ve düğme seçimine sahip olsa da, hepsi kolayca erişilebilir ve duyarlı. En iyi oyuncu mouse için diğer seçimlerimiz Zowie EC2-A, Corsair Dark Core RGB Pro SE ve Razer’ın Basilisk V2’sidir. Aşağıdaki tam listeye göz atın.

1. LOGITECH G502 LIGHTSPEED

LOGITECH-G502-LIGHTSPEED

Logitech G502 Lightspeed, ödün vermek istemeyen oyuncular ve bir farede ne aramaları gerektiğine dair hiçbir fikri olmayan insanlar için harika bir oyun faresidir. Rahat, özelliklerle dolu ve kablosuz olmasına rağmen, kablolu fareler kullanan rakiplere karşı dezavantaja neden olmayan hızlı ve doğru bir performansa sahip. Fiyatı ucuz değil. Ancak, üst düzey bir kablosuz fareye yatırım yapacaksanız, buradaki en iyi mouse budur.

Ana düğmeler, onlara dokunduğunuzda tatmin edici bir tepki sağlar ve diğer popüler modellerin aksine, elinizi fareye nasıl tuttuğunuzdan bağımsız olarak kolayca tıklarlar. Bu fare ayrıca, diğer Logitech tüketici odaklı ve oyuncu farelerinden ödünç alınan bir özellik olan hızlı bırakma düğmesine sahiptir. Varsayılan olarak kaydırma tekerleği, her adımda bir web sayfasını aşağı kaydırır. Düğmeye dokunulduğunda, tekerleği tutan mekanizma serbest bırakılır ve uzun bir sayfanın altına serbestçe yelken açılmasına izin verilir. Bu, oyun sırasında envanterinizde hızlı bir şekilde gezinmek gibi fareye belirli durumlarda daha fazla çok yönlülük kazandıran küçük bir özelliktir.

G502 Lightspeed, oyun merkezli birçok özelliğe sahiptir. Logitech’in en yeni sensörü olan Hero 16K, 1.000Hz hızıyla 16.000 DPI ve saniyede 400 inçten fazla kapasiteye sahip. Oyun tarzınıza ve masa kurulumunuza bağlı olarak, makro düğmelerinden birine basarak hem küçük hem de süpürme kolu hareketlerini karşılayabilmesi için çok çeşitli hassasiyetleri destekler.

Başka bir güzel özellik, daha fazla direnç sağlamak için fareye ekleyebileceğiniz 16 gram ek ağırlıkların dahil edilmesidir. Bir farenin ağırlığı kişisel tercihe bağlıdır ve bu oyundan oyuna değişebilir. Bu fare, ağırlığı değiştirme esnekliği veren birkaç modern kablosuz cihazdan biridir. Hangi ağırlığı seçerseniz seçin, fare yumuşak ayaklarıyla fare altlıkları arasında kolayca kayar. Bu ayaklar, Razer’in farelerinin çoğunda sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olan aynı malzeme olan PTFE’den yapılmıştır.

Logitech’in G502 Lightspeed üzerindeki makro düğme düzenlemesi önce aşırı kalabalık geldi. Altı tanesi farenin etrafına yerleştirilmiş bulacaksınız. Teknik olarak toplam 11 düğme vardır. Logitech’in yazılımı, farenin LED aydınlatma düzenini yapılandırmanıza, makro düğmelerine komutlar atamanıza ve sensörün nasıl izlediğine ilişkin küçük ayrıntıları değiştirmenize olanak tanır. Logitech’in G Hub yazılımının kullanımı basittir.

G502 Lightspeed’in kablosuz olması, nereye giderseniz gidin yanınızda getirmeyi çok daha kolay hale getirir. Ancak, fiyatı pahalıdır, bu farenin kablolu sürümü Logitech G502 Hero biraz daha ucuzdur. Kablosuz modelde bulacağınız neredeyse her özelliğe sahiptir.

2. RAZER DEATHADDER V2

RAZER-DEATHADDER-V2

Mükemmel bir kablolu fare sayısız özelliğe ihtiyaç duymaz. Hızlı refleksler gerektiren oyunlarla bir seferde saatlerce kullanmak için yeterince rahat olmak, ustalaşmak için çok az zaman alan basit bir düğme yelpazesine sahip olmak ve elbette harika olmak da dahil olmak üzere temelde son derece iyi olması gerekir. Bu fare, Razer DeathAdder V2’dir.

Bu rehber için test ettiğim tüm kablolu oyun farelerinden başka hiçbir fare elimin daha doğal bir uzantısı gibi hissetmedi. Hassasiyet gerektiren bir oyun oynarken bu çok önemlidir. DeathAdder V2’nin tasarımı, daha hızlı refleksler kullanmak gerektiğinde avuç içi desteği sağlıyor. Çoğu fareden farklı olarak, bu tasarım serçe parmağın yandan sarkmasını ve fare altlığını sürüklemesini önlemek için sağ tarafında yeterli alan sağlar.

Ergonomik tasarımı, başparmağı yanına sararak özelleştirilebilir makro düğmelerinin kenarlarına dayanıyor. Erişilebilecek birden fazla düğmeye sahip olmak iyidir ve başparmak konumu, fareyi etrafta itmeyi kolaylaştırır. Bu, rahat ve ani harekketler yapmayı kolaylaştırır.

20.000 DPI ve saniyede 650 inç seyahat mesafesine sahip Razer’ın Focus Plus optik sensörüne sahiptir. Kaydırma tekerleğinin yanındaki düğmelerle özel DPI ayarları arasında geçiş yapabilirsiniz ve bu fare, her birinin Razer’ın Synapse masaüstü yazılımını kullanarak değiştirebileceğiniz kendi ayarına sahip olan farenin alt kısmında geçiş yapabileceğiniz birden fazla profili destekler. Bu, fareyi paylaşabileceğiniz kişiler için en fazla beş profil oluşturmayı veya iş ve oyun için farklı profiller veya oynadığınız her oyun için ayrı bir profil oluşturmayı kolaylaştırır. Profiller kaydedildikten sonra, Razer yazılımı yüklü olsun ya da olmasın, diğer bilgisayarlarda bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

DeathAdder V2, diğer farelere kıyasla kullanımı eğlenceli hale getiren birkaç tasarım dokunuşuna sahiptir. Razer’ın Speedflex örgülü kablosu, diğer markalardan farklı bir tür kumaş ve örgü deseni kullanarak mouse pad’inize takılma olasılığını özler. Mouse pad’inizde sorunsuz bir şekilde kaymasına yardımcı olacak PTFE ayakları vardır. Uzun ömürlülük ve dayanıklılık söz konusu olduğunda Razer, DeathAdder V2’nin optik anahtarlarının 70 milyon tıklamaya kadar derecelendirildiğini iddia ediyor.

3. BENQ ZOWIE EC2

BENQ-ZOWIE-EC2

Razer’ın DeathAdder V2’si hala konfor açısından kişisel seçimim olsa da, BenQ’nun en son Zowie farelerinin daha iyi olmasa da eşit derecede iyi olabileceğine ikna oldum. EC2-A, DeathAdder V2’ye benzer şekilde şekillendirilmiştir, çünkü avucunuza oyun oynarken veya göz atarken rahat bir yüzey sağlamak için ergonomik ve eğimlidir. Dahası, yan düğmelerin altında geniş ve kavrama stilime eşit derecede uygun bulduğum çok miktarda başparmak alanı var. Zowie’nin tüm fareleri, tasarımları açısından hoş bir şekilde fırfırsızdır, ancak EC2-A, şirketin sunduğu en kıvrımlı faredir.

Bu modelden hızlı bir şekilde, Zowie’yi tek bir bedene uyan tek bir fare yapmaya çalışmadığı için övmek istiyorum. Diğer üreticilerin aksine, her fare modeli için birkaç boyut seçeneği vardır. Bu farede dört düğme (iki ana, iki yan) ve DPI ayarınıza bağlı olarak renk değiştiren yarı saydam bir kaydırma tekerleği bulunur. (Farenin alt tarafındaki bir düğmeyle ayarlanabilir.). EC2-A hakkında sevdiğim diğer bazı şeyler kaydırma tekerleğinin derin, kavrama oluklarını içeriyor.

Her kaydırmada doyurucu bir tıklama sesi çıkarır ve her iki yönde bir sonraki çentikli adıma geçmek sadece doğru miktarda çaba gerektirir. Ayrıca, kablosu oldukça uzundur, bu da çok cömerttir. Razer’ınki kadar yetenekli olan basit görünümlü bir fare istiyorsanız, Zowie EC2-A dikkate değer. DeathAdder V2 kullanımı daha lüks ve LED’ler var.

4. CORSAIR DARK CORE RGB PRO SE

CORSAIR-DARK-CORE-RGB-PRO-SE

Corsair’in en yeni üst düzey kablosuz oyun faresi, Dark Core RGB Pro SE, uzun oyun seansları sırasında rahatlamayı veya işte güç sağlamayı kolaylaştıran yüksek kemerli, rahat ve ergonomik bir yapıya sahiptir. Tasarımı, G502 Lightspeed’den daha az açısal ve keskin görünümlüdür, bu nedenle yalnız görünüme dayanarak daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. İki farenin görünüşte nasıl farklılaştığına dikkat etmememe rağmen, aynı derecede rahat hissediyorlar. Bu farenin çok daha uygun fiyatlı olduğunu belirtmek gerekir.

USB-C şarjı sunar ve kablosuz şarj cihazınız varsa Qi kablosuz şarjı destekler. Bu fare, birlikte verilen USB dongle (çıkarılabilir, manyetik kanadının altına akıllıca yerleştirilmiş) veya Bluetooth ile 2.4GHz kablosuz mod arasında geçiş yapabilir. Elbette, dongle’ı kullanarak daha iyi sonuçlar elde edersiniz, ancak seçeneklere sahip olmak harika. Pil ömrü iyi olsa da, G502 Lightspeed kadar uzun ömürlü olmadığını gördüm.

G502 Lightspeed ve bu kılavuzdaki diğer birçok fare gibi Dark Core da bir fare altlığında kolayca süzülen pürüzsüz PTFE ayaklara sahiptir.

5. LOGITECH G502 HERO

LOGITECH-G502-HERO

Logitech’in kablosuz G502 Lightspeed’i çok pahalı gelirse, bu kablolu sürümü G502 Hero’yu düşünmek isteyebilirsiniz. En iyi oyun faresi seçimimizle aynı tasarıma sahiptir. Aslında, neredeyse her şekilde, kullandığı sensör türüne ve ayarlanabilir ağırlıklarına kadar aynıdır. Bazıları kalın örgülü kablosu ve kaydırma tekerleğinde kullanılan biraz kaygan plastikle ilgili sorun çıkarabilir, ancak bu neredeyse aynı derecede iyi olur.

6. RAZER BASILISK V2

RAZER-BASILISK-V2

Basilisk V2, ince, örgülü SpeedFlex kablosu, hızlı performans, farenin mouse pad’inizde kaymasına izin veren PTFE ayakları gibi modern bir Razer kablolu farenin avantajlarını isteyen insanlara önereceğim kablolu faredir ve tabii ki, LED’leri var. Herkesin eline sığmayacak bir tasarıma sahip olmasına rağmen, DeathAdder V2’den daha fazla özelliğe sahip daha küçük bir faredir.

Örneğin, Basilisk V2’nin ulaşılması kolay çıkarılabilir bir keskin nişancı düğmesi var. Belki de buradaki en sevdiğim özellik, ayarlanabilir gerginliğe sahip kaydırma tekerleğidir. Logitech G502’nin serbest dönen tekerleği kadar iyi değil, ancak tekerleğinize özel bir his vermek istiyorsanız muhtemelen seveceksiniz. Bu fareyle ilgili en iyi şeylerden biri, Razer’in bu farenin kablosuz sürümü olan daha pahalı Basilisk Ultimate’da bulunan özelliklerin çoğuna sahip olmasıdır.

7. BENQ ZOWIE FK2

BENQ-ZOWIE-FK2

Yukarıdaki tüm fareler sadece sağ elini kullanan oyuncular için üretilirken, BenQ’nun Zowie FK2 hem sağ hem de sol elini kullanan oyuncular için yapılmış mükemmel bir seçenektir. Zowie FK2, çok pahalı olmayan düşük profilli, yüksek performanslı bir seçenektir. Yukarıda belirtilen EC2-A gibi, FK2 kurulu bir sürücüye ihtiyaç duymadan çalışır. Dahası, birden fazla boyutta mevcuttur ve ayrıca DPI ve diğer birkaç ayarı doğrudan farede de yapabilirsiniz.

Bu, belki de iki benzersiz kitleye uyacak şekilde tasarlandığı için en rahat seçenek değil, ancak basit, çok yönlü bir oyun faresi istiyorsanız doğru yerdesiniz.