Apple Çeviri Türkçe ekleme

iPhone’lardaki Apple Çeviri uygulaması, konuşmanıza veya metin yazmanıza izin verecek ve sorunuzu veya ifadenizi 19 dilden birine dönüştürür. Çevrilmiş metin ekranda görüntülenir ve iPhone hoparlörü üzerinden sentetik bir sesle söylenir. Apple Çeviri uygulamasının en kötü özelliği, başlangıçta Türkçe seçeneğinin olmamasıdır. Ancak bu artık değişti.

Apple, Çeviri uygulamasının dil dönüşümlerini işlemek için iPhone’un Neural Engine’ini kullanacağını ve gizlilik için ve aynı zamanda seyrek internet bağlantıları olan yerlerde seyahat edenler için tamamen çevrimdışı çalışacağını söylüyor. Birisiyle sohbet etmeye başladıktan sonra, ekranı yatay moda eğebilir ve Konuşma Modunu etkinleştirebilirsiniz. Bu, her iki tarafın da çevrilmiş metni okumasını kolaylaştırmak için metni büyütür.

iOS Apple çeviri Türkçe ekleme

Çeviri, günlük hayatta veya yurt dışında seyahat ederken başka bir dil konuşanlarla iletişim kurmayı kolaylaştırır. Özellik iOS 14 ile birlikte yayınlandı. iOS 14 Çeviri uygulaması için Türkçe indirmek istiyorsanız, şimdilik bu mümkün değildir. iOS 16’dan itibaren Çeviri uygulamasına Türkçe sözlük eklendi. Apple Çeviri uygulamasına Türkçe eklemek için öncelikle telefonunuzu iOS 16’ya güncelleyin.

Apple’ın Çeviri uygulaması şu dilleri destekliyor: Arapça, Çince, Endonezce, Flemenkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, Tayca, Türkçe, Vietnamca ve İspanyolca. Apple’ın translate uygulamasında başlangıçta neden Türkçe yoktu? Bu çok saçma ve ne yazık ki şu anda cevabı da bulunmayan bir soru. Nihayet Apple Çeviri uygulamasına Türkçe dil seçeneği geldi.

Apple Çeviri Türkçe ne zaman çıkacak?

Gelecekte yeni iOS sürümleri ile beraber başka dillerin daha Çeviri uygulamasına eklenmesi bekleniyor. iOS 15 ile beraber Apple Çeviri uygulamasına Türkçe eklenmedi, ancak iOS 16 ile beraber uygulamaya Türkçe dili eklendi. Apple’dan yapılan duyuruda iOS 16’da Türkçe sözlük olduğu açıklandı. 12 Eylül 2022’de yayınlanan iOS 16 ile Çeviri uygulamasına Türkçe dil desteği eklendi.