iPhone öne çıkan fotoğrafları düzenleme

Yıllar ve yıllar boyunca Apple, iPhone’un ana ekranını büyük ölçüde aynı bıraktı. İyi ya da kötü, bu çok uzun zamandır böyleydi ve görünen o ki, şirket sonunda bunun bir hata olduğunu anladı ve ana ekrana widget özelliğini iOS 14 ile getirdi.

iOS 14, iOS’un temelindeki önemli olmayan güncellemelerin yanı sıra bir dizi yeni ana ekran değişikliği getirdi. Apple, iOS 13 ile çok sayıda hata ve tuhaflık gördükten sonra, iOS 14 ile çok daha güvenli oynadı.

iPhone’da Widget’lar nedir?

Widget’ların iOS için yepyeni olduğunu düşünüyor olsanız da, durum böyle değil, çünkü birkaç yıldır mevcutlar. Aradaki fark, “eski” widget’ların Bugün Görünümü’nde gizlenmiş olmasıdır. Bu, ana ekranı sağa kaydırmaya alışkın değilseniz kolayca unutulabilecekleri anlamına gelir.

Apple’ın iOS işletim sistemine getirdiği iOS 14 yükseltmesi ile en sevdiğiniz uygulamalardan bazıları için çeşitli widget’lar kullanıma sunuldu. İlk başta bunlar yalnızca Apple uygulamalarıyla sınırlıydı. Ancak, giderek daha fazla geliştirici widget olayına dahil oldu, bu da en sevdiğiniz üçüncü taraf uygulamalarının bazılarının yeni widget’larla güncellenmesine neden oldu.

Fotoğraflar Widget’ı düzenleme

Bazen o görkemli günleri veya bir partideki o güzel günleri yeniden yaşamak için Fotoğraflar uygulamasında gezinmek güzeldir. iOS 14 ile başka bir uygulamaya geçme konusunda endişelenmenize gerek yok. Fotoğraflar Widget’ı, aralarından seçim yapabileceğiniz üç farklı boyut ve paylaşılacak çok sayıda anı ve resim ile şimdi burada.

Fotoğraflar Widget’ı Ana Ekrana ekleme

Fotoğraflar Widget’ını özelleştirmeyi denemeden önce, widget’ın Ana Ekranınızda bulunduğundan emin olmanız gerekir. Eklemeden önce birkaç adım uygulamanız gerekeceğinden bu oldukça kolaydır.

  1. Ekranı düzenleme moduna girene kadar ana ekranınızda boş bir alana uzun basın (simgeler titremeye başlar).
  2. Sol üst köşedeki + düğmesine dokunun.
  3. Fotoğraflar widget’ını bulana kadar kaydırın. Fotoğraflar Widget’ına dokunun.
  4. Ana Ekranınızda olmasını istediğiniz boyutu seçin. En alttaki Widget Ekle düğmesine dokunun.
  5. Sağ üst köşedeki Bitti’ye dokunun.
fotograf widget ekleme

Artık yeni Fotoğraflar Widget’ı Ana Ekranınızda mevcut! Şimdi istediğiniz bir yere taşıyabilirsiniz. Fotoğraflar Pencere Öğesini istediğiniz yere yerleştirdikten sonra, bir bakışta görebileceğiniz çeşitli resimler ve anlar arasında zamanla geçiş yapar. Ve unuttuğunuz bir anıya veya bir dizi Fotoğrafa rastlarsanız, sadece widget’a dokunun ve Fotoğraflar uygulamasında doğrudan ona yönlendirileceksiniz.

Öne çıkan fotoğrafları düzenleme

Şu anda, Fotoğraflar Pencere Öğesi aracılığıyla hangi albümlerin kullanılabileceğini seçmeniz mümkün değildir. Bunun yerine, Fotoğraflar uygulamasında bulunan Anılar ve “Öne Çıkan Fotoğraflar” albümleri otomatik olarak ortaya çıkar.

Bu albümlerden herhangi birine manuel olarak daha fazla Fotoğraf eklemenin bir yolu olmadığından, widget’ı “özelleştirmenin” tek yolu görmek istemediğiniz fotoğrafları kaldırmaktır. Bunu hem Anılar hem de Öne Çıkan Fotoğraflar için şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. iPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulamasını açın.
  2. En alttaki Sizin İçin sekmesine dokunun.
  3. Öne Çıkan Fotoğraflar altında, kaldırmak istediğiniz resmi bulmak için sağa kaydırın.
  4. Fotoğrafa uzun basın ve Öne Çıkan Fotoğraflardan Kaldır’a dokunun.
  5. Anılar altında, Tümünü Gör düğmesine dokunun. Kaldırmak istediğiniz Anıları bulun. Uzun basın ve Belleği Sil’e dokunun.
one cikan fotograf duzenleme