Mercimek çorbasının faydaları

Baklagiller, baklagillerin kuru meyveleridir ve bunların arasında mercimek, fasulye veya nohut bulunur. Güneybatı Asya’ya özgüdürler ve 10.000 yıl önce Fırat bölgesinde ekilip tüketilmişlerdir. Şu anda mercimek dünyada en çok tükettiğimiz bakliyatlardan biri haline geldi. Mısırlılar, Yunanlılar, Türkler ve Romalılar onları temel bir besin olarak gördüler ve bu hala Akdeniz diyetinde geçerli.

Pişirmeleri çok kolaydır ve bunları salata, püre, humus, kroket, güveç, hamburger, filiz vb. gibi çeşitli tarifler hazırlamak için kullanabiliriz.

Mercimek özellikleri hakkında bilmeniz gereken 10 fayda

1. Magnezyum, potasyum, fosfor, demir, selenyum ve kalsiyum gibi vücudumuz için gerekli mineraller açısından zengindirler.

2. Antioksidan etkiye sahip olan ve vücudumuzda gerçekleşen birçok reaksiyona katılan A, B1, B6 ve C kadar önemli vitaminleri bize sağlarlar.

3. Sindirimi kolaydır, bu nedenle sindirimi zor olan kişiler için özellikle tavsiye edilir.

4. Mercimek mükemmel bir bitkisel protein kaynağıdır. Bununla birlikte, tüm gerekli amino asitleri sağlamak için, bunları aynı öğünde bir tahıl gevreği ile birleştirmek tercih edilir.

5. Mercimeklerin bize sağladığı lif sayesinde bağırsak geçişini iyileştirir ve kabızlığı önleriz. Lif ayrıca daha uzun süre tok hissetmemizi sağlayarak açlık hissini geciktirir. Bu lif ayrıca hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur.

6. Bu baklagiller neredeyse sıfır yağ içeriğine sahiptir, kilo vermek için diyet yapanlar ve kilosunu izlemek isteyenler için çok faydalı bir besindir.

7. Mercimek gün içerisinde aktivitelerimizi gerçekleştirmemiz için bize enerji sağlayan karbonhidrat kaynağıdır.

8. Şeker hastalığından korunmak için çok önemli olan kan şekerini düzenlememize yardımcı olurlar.

9. Mercimek, içerdiği B vitaminleri sayesinde hem sinir sistemimizin işleyişini hem de ruh halimizi iyileştirir.

10. Mercimeklerin haftada bir ila üç kez beslenmemize dahil edilmesi önerilir.

Pardina, mercimek, sarışın veya verdina, pazarlarda bulabileceğimiz mercimek çeşitlerinden bazılarıdır.