Tramvay seferlerine hatalı park engeli

İstanbul’da travay seferlerinde en büyük sorunlardan biri de hatalı parklar. Tramvay yoluna hatalı park eden sürücüler nedeniyle tramvay seferleri sıklıkla duruyor. Sadece son 1 yılda hatalı park yüzünden 160 kez tramvay seferleri durduruldu.

Kadıköy Meydanı, Altıyol, Bahariye Caddesi gibi yoğun karayolu trafiği bulunan bir güzergahta hizmet veren T3 Kadıköy – Moda Tramvayı, araçlarını hatalı park eden sürücüler nedeniyle sık sık seferlerine ara vermek zorunda kalıyor. Kabataş – Bağcılar Tramvayı ile İstiklal Caddesi’ndeki Nostaljik Tramvay’da da zaman zaman trafikle kesişen noktalarda kazalar yaşanıyor.

Öte yandan Covid-19 önlemleri kapsamında seferleri durdurulan, ancak normalleşme süreci ile seferlerin yeniden başladığı T3 tramvayında 6 Temmuz 2020 Pazartesi gününden bu yana da 4 sürücü aracını tramvay yoluna park etti. 16 seferin yapılmasına engel olundu.

Hatalı park yapan sürücülere genelde ulaşılamazken, ekipler hatalı park yapan aracı çekerek trafiği açıyor. Bu işlem genelde 15 dakikadan 1 saate kadar sürüyor. Bu nedenle uzun süreli gecikmeler yaşanıyor.

Hatalı parkları önlemek için harekete geçen İBB ve Kadıköy Belediyesi, birçok noktaya duba yerleştirirken çizgi boyamaları gerçekleştirdi.