İstanbul’da 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım gerçek oldu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir seçim vaadi daha gerçek oldu. Sancılı bir sürecin ardından nihayet 4 yaş ve altında çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı veren teklif İBB Meclisi’nde kabul edildi.

4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı vermeyi öngören teklif ilk kez 16 Ocak’ta meclise gelmiş, ancak AK Parti ve MHP grubu teklife Sayıştay şartı koydu. İBB’nin Sayıştay’dan görüş belirtme talebine Sayıştay’ın böyle bir görüş belirtemeyeceği yanıtı geldi.

Sayıştay’dan gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı, bu konuda görüş verilemeyeceği bildirildi. AK Parti ve MHP grubunun teklife eklettiği Sayıştay şartı nedeniyle 0-4 yaş arası çocuğu olan anneler yaklaşık 7 ay daha ulaşımdan ücretli olarak yararlanmak zorunda kaldı.

Twitter’dan açıklama yapan İmamoğlu, “Bir vaadimiz daha hayata geçti. Seçim vaadimiz olan 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı önerimiz İBB Meclisi’nden geçti. Annelere ve çocuklara daha güzel bir İstanbul sunmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.