Özel halk otobüslerinin İETT’ye geçmesi teklifi İBB Meclisinden geçmedi

İstanbulluların en büyük şikayetlerinden biri olan özel halk otobüsleri ve her geçen yıl İBB’ye olan maliyet artışı nedeniyle İETT, Otobüs A.Ş, esnaf temsilcileri, belediye bürokratları ve teknik ekibin aylar süren çalışmaları sonucu hazırlanan yeni düzenlemeye ilişkin teklif AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile karara bağlanamadan ertelendi.

Meclis gündemine gelen İETT tarafından hazırlanan teklifte 2 bin 111 adet mavi özel halk otobüsünün, Otobüs A.Ş’ye bağlı araçların kazanılmış haklarının korunarak İBB veya İETT tarafından belirlenecek hatlarda ve verilen ruhsatlar ile sistemde yer alması istendi.

Meclis kararı alındıktan sonra sistemin uygulamanın başlamasından itibaren 3 yıl süre ile toplu taşıma hizmetinin satın alınması önerildi. Taşımacılık bedelinin ayda 2 taksit halinde ödenmesi, sürecin İETT tarafından yürütülmesi, bu işin bütçesi için İBB Başkanlığı’na ilk üç yıl için 4 milyar TL borçlanma yetkisi verilmesi de talep edildi.

Ancak teklif AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı mensubu meclis üyelerine takıldı ve müdürlüğüne iade edildi.