Adalar’da yeni elektrikli araçlar hizmete başlıyor

İstanbul’un Adalar ilçesinde uzun yıllardır devam eden ve çok sayıda atın ölümüne neden olan fayton sorununun çözülmesinin ardından geçici olarak devreye alınacak olan elektrikli araçlar hizmete başlıyor. Adalar’daki ulaşım sorununu sona erdirecek olan elektrikli araçlar, önümüzdeki hafta hizmete başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT tarafından işletilecek olan araçlar, Adalılar için 3,5 lira, ziyaretçiler için 12 lira olarak ücretlendirildi. UKOME toplantısında, “Elektrikli Araçların Ücret Tarifelerinin Belirlenmesi” teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre Adalar’da geçici olarak kullanılacak araçların ücret tarifesi 12 lira olarak belirlendi. Adakart sahipleri için ise bu ücret 3,5 lira olacak.

Toplantıda ayrıca 4 kişilik olan Adataksi’nin ücreti de belirlendi. Ada sakinleri için taksimetre 5 liradan açılacak ve kilometre başı 3,10 lira eklenecek. Bu rakam turistler için 15 lira açılış, 12 lira ise kilometre başı olarak kararlaştırıldı.

Yeni Ulaşım Sistemin başlayabilmesi için zorunlu olarak yollara döşenen bariyerlerin adaların doğal yapısına uygun bir sisteme dönüşmesi için çalışmalar devam ediyor.