Kurban Bayramı’nda Türkiye’nin işlettiği köprü ve otoyollar ücretsiz olacak

Kurban Bayramı nedeniyle, geçmiş yıllarda yapılan ve Türkiye tarafından işletilen köprü ve otoyollar ücretsiz olacak. Ücretsiz tarifeye dahil olan otoyol ve köprüler arasında Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı otoyollar, Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bulunuyor.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Kurban Bayramı tatili nedeniyle 30 Temmuz Perşembe günü saat 00.00’dan başlayarak 4 Ağustos Salı günü saat 07.00’a kadar belirlenen otoyol ve köprüler ücretsiz olacak.

Yap-işlet-devret projeleri ücretsiz olmayacak

3.Köprü ve Osmangazi Köprüsü yanı sıra, İzmir-İstanbul otoyolu gibi işletmesi Türkiye’ye ait olmayan, özel şirketler tarafında işletilen köprü ve otoyollar hariç olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile geçmiş yıllarda inşaa edilen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerde ücret alınmayacak. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan köprü ve otoyollar ücretsiz tarifeye dahil değiller. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan ve özel şirketlere ait projelerde normal ücret tarifesi devam edecek.