Adalar’da elektrikli otobüs hatları belli oldu

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da toplu ulaşım hizmeti verecek İETT araçlarının güzergahları ve ücret tarifeleri netleşti.

Adalar’da yılların fayton sorunu kısa sürede çözüldü. Atların ölümüne ve çevrenin kirlenmesine sebep olan faytonlar yerine elektrikli araçlar faaliyete alındı.

Adalar’da otobüs hatları

  • BA-1 koduyla çalışacak Büyükada hattı Çarşı-Tepeköy-Kadıyoran güzergahında, BA-2 kodlu hat Çarşı-Maden-Nizam güzergahında, BA-3 kodlu hat Lunapark Meydanı-Büyüktur güzergahında görev yapacak.
  • HA-1 hattı, Heybeliada’da Çarşı-Akçakoca-İtfaiye güzergahında, HA-2 hattı Çarşı-Çamlimanı güzergahında çalışacak.
  • BU-1 hattı Burgazada’da Çarşı-Kalpazankaya güzergahında çalışacak.
  • KA-1 hattı Kınalıada’da Çarşı-Narçiçeği arasında sefer yapacak.

Adalar’da otobüs ücretleri

Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) kararıyla Adalar’da hizmet verecek araçların ücret tarifeleri de netleşti. 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde Adakart sahipleri 3 lira 50 kuruş ödeyecek. Adakart’ı olmayan ve İstanbulkart kullanacak yolcular ise 12 lira ücret ödeyecek.

Ada Taksi’lerde ise Adalılar için taksimetre açılış ücreti 5 lira, kilometre başına ise 3 lira 10 kuruş ücret ödenecek. Turistler için ise açılış ücreti 15 lira ve kilometre başına ücret 12 lira olarak belirlendi.

Adalar’da elektrikli otobüslerin özellikleri

Adalar’da toplamda 40 tane 13+1 kişilik, 20 tane 3+1 kişilik araç görev yapacak. 13 yolcu alabilen elektrikli araçlar 40 kilometre menzile sahip. Araçlar dolu halde 20 derecelik bir tırmanma açısına sahip. Maksimum 25 kilometre hız yapabilen araçların şarj süresi ise 9 saat.

3 yolcu alabilen ve Ada Taksi olarak görev yapacak araçların da 40 kilometre menzili var. Yine 20 derece tırmanma açısına sahip olan araçların şarj süresi ise yaklaşık 7 saat.