UKOME’de ‘Martı düzenlemesi’ ile fiyatlar değişmeyecek

UKOME’de görüşülen paylaşımlı elektrikli scooter düzenlemesi geçerse Martı scooter dakikalık kullanım ücreti değişmeyecek. Böylece Martı fiyatı, 30 dakikaya kadar taksiden daha ucuz olma özelliğini devam ettirecek.

Geçtiğimiz haftalarda İBB’nin 5 bin yeni taksi plakası tahsis edilmesiyle ilgili teklifi kabul edilmeyen ve çoğunluğunu bakanlık üyeleri ve devlet bürokratlarının oluşturduğu UKOME’de elektrikli scooter’lar için önemli bir düzenleme görüşülüyor.

Taksicilerin çok rahatsız olduğu Martı gibi paylaşımlı scooter’lar için plaka düzenlemesi ve kullanım ücretlerinin UKOME’de belirlenmesi gibi kararlar yeni düzenlemede yer alıyor.

Martı ücretleri etkilenmeyecek

Yönetmelikle beraber taban ve tavan fiyatlar belirlenecek. Scooter açılış ücreti iki tam bilet fiyatını aşmayacak, yarım bilet fiyatının da altına düşmeyecek. Dakika başı kullanım ücreti ise bir tam bilet fiyatını aşmayacak, bir tam bilet fiyatının 6’da 1’inin altına düşmeyecek. İBB’nin 2020 yılı için tam bilet fiyatı 3,50 TL’dir. Martı’nın 2020 yılı açılış ücreti 1,99 TL, dakika başı kullanım ücreti ise 0,58 TL’dir. Buna göre Martı’nın açılış ücreti sınırlar içinde olurken, dakika başı kullanım ücreti de belirlenen tabana uygun olduğu görülüyor.