İBB’nin elektrikli scooter yönetmeliğinin detayları ortaya çıktı

İstanbul’da son dönemde çok popüler olan paylaşımlı elektrikli scooter’lara düzenleme getirmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yönetmelik hazırladı. Yönetmelikle beraber scooter’lara plaka verilecek, ücret tarifesi tıpkı taksilerde olduğu gibi UKOME’de düzenlenecek.

Önceki gün yapılan UKOME toplantısında gündeme gelen yeni düzenlemenin sektör temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla 3 ayda hazırlandığı belirtildi. Yönetmeliğe göre, paylaşımlı scooter hizmeti verecek işletmeler için başvuru şartları arasına en az bin scooter’a ve altı adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olma zorunlulukları eklenecek. Böylece sektöre yeni girişler zorlaştırılacak.

Ayrıca kullanım ücretlerine de yeni bir sınır yapılacak. Yönetmelikle beraber taban ve tavan fiyatlar belirlenecek. Scooter açılış ücreti iki tam bilet fiyatını aşmayacak, yarım bilet fiyatının da altına düşmeyecek. Dakika başı kullanım ücreti ise bir tam bilet fiyatının 3’te 1’ini aşmayacak, bir tam bilet fiyatının 6’da 1’inin altına düşmeyecek..

İBB’den scooter için ücret düzenlemesi

İBB’nin 2020 yılı için tam bilet fiyatı 3,50 TL’dir. Martı’nın 2020 yılı açılış ücreti 1,99 TL, dakika başı kullanım ücreti ise 0,58 TL’dir. Buna göre Martı’nın açılış ücreti sınırlar içinde olurken, dakika başı kullanım ücreti de belirlenen tabana uygun görünüyor.

Ayrıca scooter’lara plaka numarası da verilecek. Böylece hatalı kullanımlarda cezai işlem uygulanması kolaylaşacak.