Tuzlu ve tuzsuz tereyağı nerede kullanılır?

Şefler, yemek kitabı yazarları, Instagram pişirme fenomenleri, hatta ünlü mutfak uzmanları bile her zaman tuzsuz tereyağı ihtiyacını savunuyor. Ekstra tuz eklemek istemiyorsanız, lezzet profili üzerinde size daha fazla kontrol sağlıyor diyorlar.. Ama sonra tuzlu tereyağı neden var diye merak ediyorsunuz.

Her şey ne pişirdiğinize bağlıdır. Sebzeleri sote ediyorsanız, ekmek kızartırsanız, dana pirzolalarını, yumurtaları karıştırırsanız veya bir sos yaparsanız, tuzlu tereyağı kullanabilirsiniz ve eklenen sodyum da yaptığınız şeye biraz lezzet arttırır. Tuzlu tereyağı hakkında bir başka eğlenceli gerçek: tuz bir koruyucu olarak hareket ettiğinden tipik olarak tuzsuz tereyağından üç ila dört ay daha uzun süre bozulmadan durabilir.

Tereyağı kullanımı

Ancak pişiriyorsanız, tuz ilave edilmemelidir çünkü eklenmiş tuz tariflerinizin kimyasını değiştirebilir, daha hassas lezzetlerle çatışabilir veya tatlılığa çarpabilir. Ancak sadece elinizde tuzlanmış tereyağı varsa, sakın pes etmeyin. Kurabiye veya parça şeklinde bir şey yapıyorsanız, tadı çılgınca etkilemeyecektir, ancak endişeleniyorsanız, biraz telafi etmesi için kendi ekleyeceğiniz tuz miktarını her zaman azaltabilirsiniz.

Her iki durumda da, kullandığınız tereyağının taze olduğundan emin olun. Bazen tuz, bozuk tereyağında kötü tadı maskeleyebilir, ancak yapılmış yiyecekte kötü tat ortaya çıkar.