Kocaeli’de yürüyüş ve bisiklet yolunda motosikletlere geçit yok

Kocaeli’de yürüyüş ve bisiklet yolunu kullanan motosikletlere zabıta ve polis müdahale etmeye başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ile Kocaeli Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri, İzmit şehir merkezi ve Yahya Kaptan’da yürüyüş yollarına ve kentteki yayaların bulunduğu yollara girerek vatandaşlarının can güvenliğini tehlikeye atan motosikletlerle ilgili denetim yaparak 30 kişiye ceza yazdı.

Kocaeli’de yapılan bu uygulama, gözleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çevirdi. İstanbul sahillerinde, özellikle Pendik, Kartal, Maltepe ve Kadıköy’de sahildeki yürüyüş ve bisiklet yollarında çok sayıda motosiklet rahat bir şekilde yüksek hızlarla seyahat ederek vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor ve zabıta ile polis ekipleri bu duruma müdahale etmiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, trafik polisleri ile birlikte artan şikayetler üzerine, motosiklet sürücülerine yönelik denetim gerçekleştirdi. İzmit şehir merkezi ve Yahya Kaptan’da yapılan denetimlerde plaka kayıtları alınan motosikletlilere yaya ulaşımın olduğu noktalarda motosiklet kullanmanın tehlikeli ve yasak olduğu bildirildi. Uyarılara rağmen aynı hatayı yapan sürücülere ceza kesildi.