Dünyanın en pahalı arabası

Günümüzün zenginleri arasında milyarderler milyonerlerin yerini almış olsalar da, çoğunun imrendiği araçlar on rakamın altında fiyatlandırılmaya devam ediyor. Ama milyar dolarlık araba bulamayacak olsanız da, sizi bir milyondan fazla ileriye götürecek bir avuç araba var. Hiper otomobiller olarak bilinen bu araçlar, kendi başlarına bir sınıfta yer alır ve dünyanın en zengin yüzde birinin çerez parası olarak gördüğü paralar ile satın alıp sürdüğü türden araçlar. İşte şu anda satın alınabilecek en pahalı yedi hiper otomobil listemiz:

Rolls-Royce Sweptail: 13 milyon dolar

(Fotoğrafı yukarıdadır) Oluşturulması beş yıl süren özel sipariş olarak başlayan şey, şu anda gezegendeki en pahalı lüks otomobil. Elbette tamamen el yapımıdır ve bu İngiliz otomobil şirketini, sadece lüks ve şık bir şekilde araba almak zorunda olanlar için en iyi seçenek haline getiren türden işçiliği yansıtır.

Sweptail, mevcut Rolls Royce Phantom Coupes ürününe çok az benzerlik gösteriyor. Ön tarafı büyük boy ızgarası ve köşeli köşeler sayesinde kesinlikle daha cüsseli, arka tarafı ise genellikle spor arabalara özgü bir tür düzene sahip. Gerçekten de, 450 beygir gücünden daha az olmayan bir güç üreten 6.25 litrelik V12 motor sayesinde sürücüler 5,6 saniyede 100 kmh hıza ulaşabilirler.

Koenigsegg CCXR Trevita: 4,8 milyon dolar

Koenigsegg CCXR Trevita
Fotoğraf lisansı: Koenigsegg

Koenigsegg CCXR, İsveçlilerin aslında yuvarlanan bir ekmek kutusu gibi görünmeyen bir araba tasarlayabileceğini kanıtlıyor (üzgünüm, Volvo). Kabaca “üç beyaz” anlamına gelen isim, otomobil üretiminde kullanılan geleneksel siyah karbon elyaflarını güneş ışığı vücuda çarptığında parıldayan gümüşi beyaza dönüştüren benzersiz bir kaplamalı elyaf çözümünü ifade ediyor. Ama bu sadece güzel bir araba değil. Trevita, tüyleri diken diken eden bir 2,9 saniyede 0’dan 100’e çıkıyor ve silindir başına dört supaplı ve üstten çift eksantrik millere sahip 4.8 litrelik alüminyum bir V8 motorla çalışıyor.

Lamborghini Veneno: 4,5 milyon dolar

Lamborghini Veneno
Fotoğraf lisansı: Lamborghini

Bu hiper otomobil, tüm niyet ve amaçlara yönelik, ancak sokaklarda yasal olmayan bir yarışçıdır. Veneno, yolcularını son derece açılı bir aerodinamik kabukla kaplıyor ve muhteşem bir şekilde düşüyor. 6.5 litrelik bir V12 motor, turbo veya süper şarjdan kaçınır, ancak yine de muazzam bir 740 beygir gücü üretir. Adının ünlü bir dövüş boğasından almasına şaşmamalı.

Lykan Hypersport: 3,5 milyon dolar

Lykan Hypersport
Fotoğraf lisansı: W Motors

Dubai merkezli W Motors tarafından üretilen Lykan, tamamen Orta Doğu’da üretilen ilk lüks otomobildir ve yalnızca şirketin web sitesinde “ultra yüksek net değerli bireyler” olarak adlandırdığı şahıslara yöneliktir. W Motors, otomobilin tasarımı için elması model olarak almış görünüyor. Fütüristik dış görünüşü, bir dizi çok yönlü açı ile karakterize olmakla kalmıyor, en az 220 elmas ve diğer değerli taşlar farlarını çalıyor. Ayrıca, 2,7 saniyede 0’dan 100’e kolayca ulaşan bir motor canavarına sahiptir.

Aston Martin Valkyrie: 3.2 milyon dolar

aston martin valkyrie
Fotoğraf lisansı: Aston Martin

Aston Martin adını taşısa da, bu hiper otomobil geleneksel James Bond tarzı şasiye çok az benzerlik gösteriyor. Red Bull Racing ile birlikte geliştirilen Valkyrie, bir sokak aracı ile bir yol yarışçısı arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmayı amaçlıyor. Sadece yarış arabası benzeri hafif karbon fiberden yapılmış ve ortaya monte edilmiş bir V12 motor tarafından tahrik edilmekle kalmıyor, sürücü ve yolcu Formula 1 sürücülerininkini taklit eden eğimli bir konumda oturuyor.

Bugatti Chiron: 2,9 milyon dolar

Bugatti Chiron
Fotoğraf lisansı: Bugatti

Kafalarımızı sokakta 1.500 beygir gücünün nasıl hissettireceği konusunda bir araya getirmeyi neredeyse imkansız bulsak da, Bugatti’nin Chiron’un bunu sağladığına dair sözünü ve daha fazlasını alacağız. Sürücü, özelleştirilmiş karbon seramik fren diskleri ve kaliperler sayesinde kolayca yeniden devreye girebilse de, tüm bu güçten 16 silindirli turboşarjlı bir motor sorumludur. Ve bazı hiper otomobillerin aksine, Chiron’un dış tasarımı, sınır tanımayan gösterişten ziyade ölçülü bir zarafet modelidir.

Laferrari FXX K: 2,7 milyon dolar

laferrari fxx k
Fotoğraf lisansı: Ferrari

Birçok spor otomobil meraklısı için, bir Ferrari’den daha azı yoktur. Ve çoğu durumda, İtalyan otomobil üreticisinin 1939’dan beri mükemmelleştiği tasarım ve performans kombinasyonunu yenmek zor. Laferrari FXX K, 6,3 litrelik V12 motoru ve 1000 beygir gücüyle kesinlikle bir sersemletici. Her şeyden önemli olan 0 ila 100 ölçümüne gelince, bu küçük İtalyan işi, listemizdeki diğer hiper arabalara sahip ve pistte 2,4 saniyede geliyor.