Marmaray’da aktarma ücreti zammı ve Adalar’da akülü araçlara yasak görüşüldü

UKOME’de daha önce İBB kararıyla Marmaray’da aktarma ücretine uygulanan indirimin kaldırılması talep edildi, İBB bu isteğe karşı çıktı ve konu üzerinde anlaşmaya varılamadı. Adalar’da ise akülü araçların yasaklanıp yasaklanmayacağı konusu ele alındı.

İBB’nin Şubat ayında aktarma alır hale getirerek biniş ücretini ucuzlattığı Marmaray ile ilgili ücret revizesi gündeme geldi. Bazı kurumların temsilcileri, İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin ücret indirimiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatarak, yeni fiyat belirlenmesini teklif etti. İBB bu isteğe karşı çıkarak mevcut ücret politikasının aynen devam etmesini teklif etti. Üzerinde uzlaşmaya varılamayan konu, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

Adalar’da İBB adına elektrikli toplu taşıma araçları işleten İETT Genel Müdürlüğü de yoğunlaşan trafik nedeniyle kaza riskinin artması nedeniyle, bireysel akülü ve elektrikli araçlara sınırlama getirilmesini teklif etti. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, UKOME’ye engelli araçları ile kamu kurumlarının kullandığı akülü ve elektrikli araçlar dışında kalan bireysel araçların yasaklanmasını teklif etti. Adalar Belediyesi temsilcisi, esnafın yük taşımak için kullandığı araçların da istisna tutulmasını istedi. Rapor, yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.