‘Sterilize etmek’ ve ‘dezenfekte etmek’ arasındaki fark nedir?

Temizlik hakkında konuşurken ya da temizlikle ilgili bilgileri okuduğunuzda ‘sterilize etmek’ ve ‘dezenfekte etmek’ kelimeleri etrafta çokça savruluyor. Sıradan kullanımlarda, sterilize etmek ve dezenfekte etmek arasında büyük bir fark olsa da, genellikle birbirinin yerine kullanılabilirler. İkisi arasındaki farkı bilmek, seçtiğiniz temizlik ürünlerini ve onları nasıl kullandığınızı etkileyebilir ve bu, en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde daha iyi, daha derin bir temizlik anlamına gelebilir.

Birincisi, sterilize etmekle dezenfekte etmek tartışmasındaki ayrım: sterilizasyon kontaminasyonu veya bakterileri güvenli bir seviyeye indirirken, dezenfeksiyon belirli bir yüzeydeki her şeyi öldürüyor. Sterilize etmek veya temizlemeyi, bir yüzeydeki mikropların seviyesini düşürürken, dezenfekte etmek hepsini öldürmek olarak düşünün. Sanitasyon, dezenfekte etmekten biraz daha naziktir, bu da güçlü olabilir ve genellikle güçlü kimyasallar kullanır. Teknik anlamda temizlik, herhangi bir bakteriyi öldürmeden veya ortadan kaldırmadan sadece döküntü veya kiri temizlemektir.

Peki ne zaman sterilize etmelisiniz ve ne zaman dezenfekte etmelisiniz? Sanitasyon, tipik olarak ciddi derecede tehlikeli bakterilerle temas etmeyen veya en iyi şekilde güçlü kimyasallarla temas etmeden bırakılan yüzeyler için en iyisidir: Çocukların yakın temasta olduğu pişirme araçlarını ve yiyecek hazırlama yüzeylerini veya oyuncakları düşünün. Dezenfekte etme, özellikle vücut sıvıları, kan ve benzerlerini içeren büyük karışıklıklar içindir. Ev ortamında tuvalet veya lavaboları dezenfekte edersiniz; dezenfeksiyon, tıbbi bağlamlarda da düzenli olarak kullanılmaktadır.

Dezenfekte etmeye mi yoksa sterilize etmeye mi karar vermeniz söz konusu olduğunda, dezenfekte etmek için dezenfekte etmekten daha güçlü bir ajan kullanmak istersiniz. Su ve ağartıcı solüsyonları hem sterilize etmek hem de dezenfektan olabilir (ilki için daha düşük konsantrasyonda, ikincisi için daha yüksek konsantrasyonda) ve bu konuda oldukça güvenilir, güçlü çözümler, temas süresi tavsiyelerini takip ettiğiniz sürece işe yarar. Öte yandan, sirke ile temizlemek popüler bir temizleyicidir, ancak kayıtlı bir dezenfektan veya sterilize edici değildir ve tehlikeli bakterileri kesin olarak öldüremez.

Temizlik kontrol listenizin bir parçası olarak rutin, nazikçe temizlik yapıyorsanız, nazik bir temizleyici kullanarak ve sadece kiri ve döküntüleri silerek temizleyebilirsiniz. Daha güçlü bir şeye ihtiyacınız varsa, sanitasyon ve dezenfekte etme arasındaki farkı bilmek, ağır hizmet tipi temizleyicileri ne zaman çıkaracağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. En azından, doğru kelime dağarcığına sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.