Gebze – Darıca metrosu ne zaman açılacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilen Gebze-Darıca Metro Hattının yapım çalışmaları devam ediyor. Metra hattının 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Metro şantiyesini ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Metro projemiz çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Yapımını bakanlığımıza devir ettiğimiz Metro projesini yakından takip ediyoruz. İnşallah 2023 yılına yetişecek Metro’nun işletmesini de Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız.” dedi.

Gebze – Darıca metrosu özellikleri

OSB-Gebze-Darıca Metro Hattı, 15.4 KM uzunluğunda ve 11 istasyondan oluşacak. Hattın tünel ve istasyon yapılarının inşa çalışmaları devam ediyor. Şu anda devam eden çalışmalarda üç tane istasyon yapısında kazı çalışmaları yapılıyor.

Proje ile birlikte Darıca Gebze ve Organize Sanayi Bölgesi arasındaki bir ulaşım ve toplu taşıma hattı oluşturulmuş olacak. Hat ile aynı zamanda İstanbul ile Kocaeli de birbirine bağlanacak. Gebze ile OSB’ler Marmaray’la da entegre olacak. Çalışmalar plananlanan şekilde ilerlerse proje Eylül 2023’te tamamlanacak. Hattın Sabiha Gökçen Havalimanına da uzatılması planlanıyor.