Yenibosna metro durağı açık mı?

İstanbul’un metro ağındaki önemli hatlardan biri olan Ataköy-İkitelli Metro Hattı, Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu ile Yenibosna İstasyonu’nda entegre edildi. Bu kapsamda Yenibosna İstasyonu bir aktarma istasyonuna dönüştürüldü. Peki Yenibosna metro durağı açıldı mı? Yenibosna metro durağı açık mı diye merak edenler için son durum hakkında bilgi veriyoruz.

Yenibosna metro durağı ne zaman açılacak diye öğrenmek isteyenlerin soruları cevap buldu. 2020 yılı Eylül ayında 14 ay sürmesi planlanan bir proje ile aktarma merkezine dönüştürme sürecine alınan Yenibosna metro istasyonu 2022 yılı Aralık ayında yeniden hizmete açıldı. Yenibosna metro istasyonu şu anda açıktır. Yenibosna İstasyonu, İstanbul Metrosunun yeni aktarma istasyonu oldu.

Yenibosna metro istasyonu inşaat çalışmaları

Yapılan çalışmalar kapsamında 11 Eylül’den itibaren M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı’nda metro seferleri bir süre Yenikapı – Ataköy / Şirinevler arasında yapıldı. Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, Dünya Ticaret Merkezi ve Atatürk Havalimanı duraklarına otobüs hizmet verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ilk etabı 2021 yılında açılan Ataköy-İkitelli Metro Hattı’nın çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar tamamlandı. Yeni metro hattının M1A Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu ile Yenibosna İstasyonu’nda entegre olması için çalışmalar, 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı. Çalışma kapsamında, mevcut M1A Yenikapı – Atatürk Havalimanı Metrosu’nun Yenibosna İstasyonu’na yeraltından yaya yolu bağlantısı inşa edildi.

M1A ve M9 metro hatlarının entegrasyon çalışmalarını nedeniyle kapatılan, M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı Yenibosna istasyonu 15 Aralık 2022 Perşembe günü hizmete açıldı. Yenibosna istasyonu, M9 hattı tamamlandığında İstanbul’un kuzey, güney ve doğu akslarını birbirine entegre edecek hattın önemli kavşak noktalarından biri olacak.