HIZRAY projesinin detayları belli oldu

İstanbul’da trafik sorununu çözecek HIZRAY projesinin detayları belli oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önceki gün açıkladığı mega proje ile İstanbul’un kronikleşen trafik sorunu yüksek hızlı metro ile çözülecek. Peki HIZRAY durakları hangi ilçelerden geçecek? HIZRAY ile ilgili tüm detaylar…

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, HIZRAY adlı mega proje ile İstanbul’un trafik sorununa çözüm bulacaklarını müjdeledi. İstanbul’da trafik sorununu çözmesi beklenen HIZRAY projesinde yapım çalışmaları, tüm izinler alınabilirse 2021 yılının 6. ayında başlayacak.

HIZRAY projesi ile ulaşıma çözüm

HIZRAY’ın durakları hangi ilçelerde olacak diye merak ediliyor. Projede kaç istasyon olacağı da bir diğer merak noktası. Elimizdeki ilk bilgilere göre HIZRAY’ın durakları Sabiha Gökçen Havaalanı, Kartal, Maltepe, IMES, Finans Merkezi, Altunizade, Mecidiyeköy, Alibeyköy, Otogar, Kirazlı ve Halkalı olarak belirlendi. Buna göre HIZRAY 12 ilçeden geçecek ve Halkalı ile Sabiha Gökçen Havalimanını birbirine bağlayacak. 5 milyar dolara mal olacağı açıklanan projenin inşaatı Cumhurbaşkanlığı ve İBB Meclisinden izinleri alınması ihtimali gerçekleşirse 2021’in Haziran ayında yap-işlet-devret modeli ile yapılacak.

HIZRAY güzergahının Yüksek Hızlı Tren dahil olmak üzere 14 raylı sistem ve metrobüsle entegre olacağı öğrenildi. Toplam 62.8 kilometre uzunluğunda olacak hat boyunca sefer sıklığı 3 dakika olacak. Bu, 15 dakikada bir sefer yapılan Marmaray’a göre 5 kat fazla sefer anlamına geliyor. 4 yılda tamamlanması tahmin edilen proje ile Sabiha Gökçen Havalimanı ile Halkalı arası 55 dakika, Alibeyköy-Altunizade 17 dakika ve Mecidiyeköy-Finans Merkezi arası 12 dakikada seyahat edilebilecek.