Sabiha Gökçen -Tavşantepe metrosunun açılış tarihi

Yapımı yılan hikayesine dönen Sabiha Gökçen Havalimanı-Tavşantepe metro hattının 2021 yılı sonunda açılması hedefleniyor. Mart 2015’te yapımına başlanan ve aradan geçen 5 yıla rağmen tamamlanamayan hat ile ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hattın yıl sonu gibi bitirileceğini söyledi.

Karaismailoğlu, “Tavşantepe-Sabiha Gökçen Hattı’nı inşallah önümüzdeki yılın sonları gibi bitirmeyi hedefliyoruz. Yine 7,5 kilometrelik bir hatla havalimanı metro bağlantısını sağlamış olacağız. Bu da Kadıköy-Kartal Hattı’nın Sabiha Gökçen bağlantısı olacak.” dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı-Tavşantepe metro hattı

İhalesi Şubat 2015’te yapılan ve çalışmalarına Mart 2015’te başlanan Sabiha Gökçen Metrosu için 2021 yılı sonları tamamlanma tarihi olabilir. Toplam 7.5 kilometre hat uzunluğuna sahip metro hattında çalışmalar devam ediyor.

Sabiha Gökçen – Tavşantepe metro hattı, Tavşantepe istasyonu ile Kadıköy – Pendik metro hattına bağlanacak. Proje tamamlandığında Pendik istasyonundan Sabiha Gökçen’e 11 dakikada, Kartal istasyonundan Sabiha Gökçen’e 12 dakikada, Kadıköy istasyonundan Sabiha Gökçen’e 51 dakikada gitmek mümkün olacak.

Saatte tek yönde 70 bin yolcu taşıma kapasitesi olan hat ile günde 2 milyon 225 bine kadar yolcu taşınabilecek. Sabiha Gökçen Havalimanı – Kaynarca Metro Hattı durakları ise Kaynarca, Hastane, Şeyhli, Sanayi ve Sabiha Gökçen Havalimanı olarak belirlendi.