İstanbul Metrosunda bisikletlilere özel vagon dönemi

İstanbul Metrosunda bisiklelilerin kullanabileceği özel vagon dönemi başlıyor. Daha önce Konya’da başlayan bisikletlilere özel trene benzer bir uygulamayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Metro İstanbul tarafından da başlatılıyor.

İBB’den yapılan açıklamaya göre metroya bisikleti ile binmek isteyen yolcular, belirlenen saatlerde araçların son vagonlarını kullanabilecek. Trafikteki araç sayısını azaltmayı ve çevreci ulaşım araçlarının artmasını isteyen İBB, İstanbul halkının bisiklet kullanımını arttıracak bir dizi önlemi hayata geçirdi. Yapılanlar arasında istasyonlara bisikletlilere yönelik yönlendirme işaretleri konması da bulunuyor.

Karara göre 16 Eylül’den itibaren katlanabilir bisikletleri olanlar gün boyunca, diğer bisikletliler ise 07:00-09:00 ve 17:00-20:00 saatleri dışında trenlerin son vagonunda ek ücret ödemeden seyahat edebilecek.

İstanbul’da bisikletliler için yapılanlar hala yetersiz olsa da bu yeni karar da yüzleri güldürecek gibi görünüyor. Megakentte trafik ve ulaşım tamamen otomobillere göre dizayn edilmiş durumda. Bisikletliler ve yayalar için yeterince düzenleme ve kullanılabilir yollar bulunmuyor.