İstanbul’da özel halk otobüsü devri sona erdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İETT artık İstanbul’da tek otobüs işletmesicisi oldu. İBB Meclisinde alınan karar ile özel halk otobüsü sistemi kaldırıldı. Yeni sistemle beraber özel halk otobüsleri ve İstanbul ve Ulaşım A.Ş, İstanbul Otobüs A.Ş, İETT çatısı altında birleşti.

Toplu ulaşımda otobüslerin kapasitesinin daha verimli kullanılması amacıyla yeniden yapılandırmaya gidilecek. Böylece 3.041 özel halk otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım AŞ otobüsü, hizmet alımı ve araç kiralama sistemiyle İETT tarafından işletilmeye başlanacak. Kararın alınmasında önemli bir nedenin ise bazı hatlarda elde edilen hizmet gelirleri ile işletme giderlerinin karşılanamaması ve bazı hatlarda yolcu yoğunluğu olarak açıklandı.

Yeni sistemde otobüsle ulaşımda kalite gelecek

Yeni sistemle beraber bütün otobüsler tek renk olacak. Hatlar metro güzergahlarına göre yeniden oluşturulacak. Böylece ulaşım araçları arasındaki bağlantı kurulacak. Otobüslerde kalite arttırılırken, şoförlerin de tek üniforma giymesi sağlanacak.

Özellikle raylı sistemlerin bulunduğu hatlarda artık otobüs kullanılmayacak. Uzun hatlar, metro sistemleriyle entegre edilerek yorucu seferlerden kurtulunacak ve hatlar daha konsolide ve az yolcuyla hizmet verecek.

Tüm araçlara bilgisayarı ve takip sistemi takılacak. İETT, bütün otobüsleri online denetleyebilecek. Mobiett ve Atayol yazılım sistemiyle vatandaşlar da araç doluluklarını önceden görebilecek. Araç içerisinde yaşanan sorunlar anında İETT filo takip sistemine bildirilerek otobüse online bağlanılarak müdahale edilebilecek.