Gebze – İzmit Kavşağı törenle açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Gebze – İzmit Kavşağı, yapılan törenle hizmete açıldı. İstanbul’un trafik yükünü azaltmak için hayata geçirilen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında yer alan 5. kesimi olarak bilinen Gebze – İzmit Kavşağı törenle hizmete açıldı.

Kocaeli ile İstanbul arasındaki trafik yükünü TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu üzerindeki yükü hafifletebilecek hızlı bir alternatif oluştu. Bu açılış ile beraber Kuzey Marmara Otoyolu’nun trafiğe açılan kesimi 321,2 kilometreye ulaştı.

Böylece ile birlikte TEM İzmit-1 Kavşağı ila Sevindikli Kavşağı arasındaki kesim de araç trafiğine açıldı. Gebze-İzmit Kavşağı, Kurtköy-Akyazı arasında yer alan 43,3 kilometresi anayol, 14,1 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 57,4 kilometre uzunluğunda.

Açılışta konuşan yolun müteahhidi Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, 400 kilometreden oluşan otoyolun yaklaşık 5 milyar dolar yatırım bedeline sahip olduğunu ve açılacak 330. kilometreden sonra kalan 70 kilometrelik kısmın da yıl sonunda tamamlanacağını dile getirdi.