iPhone’da varsayılan e-posta uygulamasını değiştirme

Apple’ın geçtiğimiz yılın Eylül ayında piyasaya sürdüğü iOS 14, kullanıcıların Apple’ın en yeni işletim sistemini çalıştıran iPhone ve iPad aygıtları için üçüncü taraf e-posta uygulamalarını varsayılan olarak ayarlama seçeneğini ekledi. Apple’ın varsayılan e-posta uygulamasını değiştirme özelliğini iOS ve iPadOS işletim sistemlerine getirmesiyle beraber e-posta uygulamaları da varsayılan e-posta desteği sunmaya başladı.

iOS 14 güncellemesinden kısa süre sonra Google, iOS 14 cihazları için varsayılan e-posta uygulaması olarak Gmail’in ayarlanmasına izin veren güncellemeyi yayınladı. En son güncellemeyi yükledikten sonra, iOS’ta Ayarlar uygulamasına gidin, “Gmail” menüsünü seçin ve yeni eklenen “Varsayılan Posta Uygulaması” menüsünü bulun. Google ayrıca, Gmail uygulamasının, güncelledikten sonra kullanıcılara talimatları anlatacağını söylüyor.

iPhone’da varsayılan eposta değiştirme

  1. iPhone’unuzda bir email uygulamasını yeni varsayılan email uygulaması olarak ayarlamak için kullanmak istediğiniz email uygulamasını öncelikle App Store’dan indirin.
  2. Bu kılavuzda Gmail uygulamasını kullanıyoruz. Varsayılan uygulama ayarını yapmak için Ayarlar‘a dokunun.
  3. Ayarlar ekranının altına kaydırın ve varsayılan yapmak istediğiniz email uygulamasına dokunun.
  4. Saptanmış Posta Uygulaması’na dokunun.
  5. Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz uygulamaya dokunun. İşlem tamam. Seçiminiz kaydedilmiştir.
  6. iPhone’unuzda yeni bir e-posta başlattığınızda, seçtiğiniz uygulama yeni varsayılanınız olacaktır.
varsayilan-email-degistirme

iOS’un, yeniden başlatmanın ardından üçüncü taraf tarayıcı ve e-posta uygulamalarını otomatik olarak Apple’ın varsayılan Mail ve Safari’ye geri döndüren bir hataya sahip olduğunu unutmamak önemlidir; Apple, sorun hakkında henüz yorum yapmadı veya sorunun ne zaman (veya eğer) ele alınacağını açıklamadı. Google, varsayılan uygulamalar için Apple’ın yeni seçeneklerini tamamen benimsedi ve şirket, Apple’ın yazılımının son sürümünden önce iOS 14’de varsayılan tarayıcı olarak ayarlanması için Chrome için destek eklemeye başladı.