Marmaray kullananlara iyi haber

İBB’nin mahkemelik olan Marmaray ile İstanbulkart aktarma ücreti indirimi için karar çıktı. Bölge İdare Mahkemesi, İBB’yi haklı bularak Marmaray kullanıcılarının İstanbulkart ile aktarma indiriminden yararlanabileceğine hükmetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), henüz İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) çoğunluğuna sahip olduğu sırada, 6 Şubat 2020’de çıkardığı karar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (TCDD) işlettiği Marmaray’ın İstanbulkart aktarma sistemine dahil edilmesine karar vermişti. Karar ile birlikte Marmaray’a, bir toplu ulaşım aracının ardından binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye başlamıştı. Ancak TCDD kararı mahkemeye taşıdı. Ardından 21 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararla UKOME’de çoğunluk İBB’den alınarak hükümete bağlı bürokratlara geçmişti.

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 9 Temmuz 2020 tarihinde uygulamayla ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verirken, İBB konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. 22 Eylül 2020 tarihinde kararını açıklayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İBB’yi haklı buldu ve daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

Mahkeme, Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün savunmasında yer verdiği, toplantıya ilçe belediyelerinin davet edilmemesi; Marmaray’ın işletilmesinde geriye dönük telafisi olmayan mağduriyet oluşacağı; İBB Ulaşım Daire Başkanının vekalet ettiği müdürlük yerine de oy kullanmasının hukuka aykırı olduğu iddialarını uygun bulmadı. Alınan son kararla, Marmaray’ın aktarma almaya devam etmesi uygun bulunmuş oldu. Böylece, bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray’a binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler ise 3,50 lira yerine 1,70 lira ödemeye devam edecek.