Ulaştırma Bakanlığı İstanbul metro projeleri

İstanbul’da Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapımı sürdürülen metroların tamamlanması ile metropolün metro ağına yepyeni hatlar eklenecek. Yapımı uzun yıllardır devam eden metro projelerinin zamanda tamamlanması bekleniyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın İstanbul’da uzun zamandır tamamlayamadığı metro projelerini üzerinde çalışmaları yoğun şekilde devam diyor. Bakanlık tarafından devam eden metro projelerinin tamamlanması durumunda İstanbul’da toplam metro hattı uzunluğu 91 kilometre artacak.

İstanbul’da bakanlık tarafından yapılan metro hatları

İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı devam eden metro projeleri şöyle: Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı, Bakırköy Sahili-Kirazlı Metro Hattı, Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı ve Halkalı-Havalimanı Metro Hattı.

İstanbul’da şu anda bakanlık tarafından yapılan 5 proje bulunuyor. Bunların toplam uzunluğu 91 kilometre. Tavşantepe-Sabiha Gökçen Metro Hattı ise 2022 yılında tamamlandı. Bakanlık tarafından yapılan metro hatlarına yakından baktığımız detaylı bilgileri görmek ve hat güzergahlarını görmek için yazıyı okumaya devam edin.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı

Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi – Kayaşehir Metro Hattı, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapımı devam eden bir metro hattıdır. Hattın durakları: Metrokent, Onurkent, Sağlıkkent, Toplu Konutlar, Kayaşehir.

Metrokent ve Kayaşehir’den geçecek olan 5 duraklı hat, 6,20 km uzunluğundadır ve Kirazlı-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı’nın devamı niteliğinde bir hattır. Yapımı uzun süredir devam eden hattın yüzde 95’i tamamlanmış durumda. Hattın 2023 yılında açılması bekleniyor. Hattın yapımı için harcanan para ise İBB’den tahsil edilecek.

Bakırköy Sahili-Kirazlı Metro Hattı

bakir-kirazli-metro
Fotoğraf lisansı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Yapımı 2016’dan beri devam eden Bakırköy Sahili-Kirazlı Metro Hattı, 9 kilometre uzunluğa sahip, 8 istasyondan oluşacak. 9 km uzunluğundaki hat, Bakırköy, Bahçelievler, Güngören ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlıyor.

Bakırköy-Kirazlı metro hattı projesinde şu anda toplam ilerleme oranı yüzde 78’e ulaştı. Hattın 2023 yılının ikinci yarısında açılması planlanıyor. Hat ile saatte tek yönde 70 bin yolcuya hizmet verilecek.

Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı

gayrettepe-havalimani
Fotoğraf lisansı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

104 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanına, Halkalı – Havalimanı Metro Hattı ve Gayrettepe – Havalimanı Metro Hattı olmak üzere toplam da yaklaşık 70 km’lik Raylı Sistem Ağı ile İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlanacak. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metrosu, 37.5 kilometre uzunluğunda. Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattı 22 Ocak 2023 Pazar günü hizmete açılacak.

Toplam uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olan hattın, Gayrettepe- İstanbul Havalimanı yönünde uzunluğu yaklaşık 37,5 kilometre, İstanbul Havalimanı-Halkalı yönünde ise 32 kilometre. Hattın güzergahı; Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy İlçeleri’nden geçiyor.

Halkalı-Havalimanı Metro Hattı

halkali-havalimani-metro
Fotoğraf lisansı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

İstanbul Havalimanı raylı sistem ağının 2. etabında yer alan bir diğer hat ise Halkalı – Havalimanı hattı. 32 kilometre uzunluğundaki hattın tünel kazısı yapılacak. Çalışmalarda kullanılacak 6 makine, Arnavutköy’den tünele giriyor.

İstanbul Havalimanı-Halkalı yönünde ise 32 kilometre olarak tasarlandı. Hattın inşaatını, Ulaştırma Bakanlığı’nın sözleşme imzaladığı Cengiz İnşaat – Kolin – Kalyon – Özgün Yapı ortaklığı gerçekleştiriyor.

Tavşantepe-Sabiha Gökçen Metro Hattı

sabiha-gokcen-metro-hatti-812x609
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bakanlık tarafından yapılan Tavşantepe-Sabiha Gökçen Metro Hattı ise 2022 yılında tamamlandı. Yapımı yılan hikayesine dönen ve 2015’den beri açıklanan tamamlanma tarihlerinde sapmalar olan Tavşantepe-Sabiha Gökçen Metro Hattı, 2022 yılı sonunda tamamlandı.

7.5 kilometre uzunluğundaki hat ile Kadıköy-Kartal metrosu ile Sabiha Gökçen Havalimanı birbirine bağlandı. Hattın açılması ile beraber Kartal’dan Sabiha Gökçen’e ulaşım metro ile 20 dakikaya indi. Hattın yapımı için harcanan para ise İBB’den tahsil edilecek.