Arpa çayı nasıl hazırlanır ve faydaları nelerdir?

Arpa çayı, kavrulmuş arpadan yapılan popüler bir Doğu Asya içeceğidir. Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Çin’de yaygındır. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilir, hafif kehribar rengi ve hafif kızarmış bir tada sahiptir ve bir miktar acıdır. Geleneksel Çin tıbbında arpa çayı bazen ishal, yorgunluk ve iltihaplanmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bu makale, arpa çayının nasıl yapıldığı, potansiyel faydaları ve dezavantajları ve nasıl hazırlanacağı dahil olmak üzere incelenmektedir.

Arpa çayı, Doğu Asya ülkelerinde popüler bir içecektir. Geleneksel tıpta bazı uygulamaları vardır, ancak aynı zamanda günlük bir içecek olarak da yaygın olarak tüketilmektedir. Genellikle kalorisizdir, antioksidanlar açısından zengindir ve bazı kanser önleyici faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, bu içeceğin potansiyel faydalarını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ayrıca çayın az miktarda akrilamid içerdiğini, potansiyel olarak kanseri teşvik eden bir bileşik içerdiğini ve glütensiz veya tahıl içermeyen diyetleri izleyen kişiler için uygun olmadığını belirtmek gerekir. Nihayetinde arpa çayı, rutininize biraz çeşitlilik katarken antioksidan alımınızı artırabilen lezzetli bir içecektir.

Arpa çayı nedir ve nasıl yapılır

Arpa, glüten içeren bir tahıldır. Kurutulmuş çekirdekleri, diğer pek çok tahıl gibi kullanılır; un yapmak için öğütülür, bütün olarak pişirilir veya çorba ve güveçlere eklenir. Aynı zamanda çay yapmak için de kullanılır.

Arpa çayı en çok kavrulmuş arpa tanelerinin sıcak suda demlendirilmesiyle yapılır, ancak öğütülmüş kavrulmuş arpa içeren önceden hazırlanmış çay poşetleri Doğu Asya ülkelerinde de kolaylıkla bulunabilmektedir. Bütün arpa, B vitaminleri ve demir, çinko ve manganez mineralleri bakımından zengindir, ancak bu besinlerin ne kadarının demleme işlemi sırasında arpa çayına verildiği belirsizdir.

Geleneksel olarak arpa çayı, süt veya krema eklenebilmesine rağmen tatlandırılmaz. Benzer şekilde, Güney Kore’de çay bazen kavrulmuş mısır çayı ile karıştırılarak tatlılık katmaktadır. Ayrıca bugün Asya ülkelerinde şekerli şişelenmiş arpa çayı ürünleri bulabilirsiniz. Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir diğer içecek olan arpa suyu, çiğ arpa tanelerinin demlenmek yerine suda kaynatılmasıyla elde edilir. Yumuşak, kaynatılmış taneler daha sonra çıkarılabilir veya içeceği tüketmeden önce suda bırakılabilir. Arpa suyu, tipik olarak tatlandırıldığı Meksika, İspanya ve Büyük Britanya gibi ülkelerde de yaygındır.

Arpa Çayının Faydaları

Geleneksel tıp, ishal, yorgunluk ve iltihaplanma ile mücadele etmek için arpa çayı kullanmıştır. Ne yazık ki, bu uygulamaların çoğu araştırma tarafından desteklenmemektedir. Bununla birlikte, çay içmek için tamamen güvenli görünüyor ve hatta bazı sağlık yararları sunuyor.

Düşük kalori

Arpa çayı esasen kalorisizdir. Demlemenin gücüne bağlı olarak, eser miktarda kalori ve karbonhidrat içerebilir, ancak günlük alımınızı önemli ölçüde etkilemek için yeterli değildir. Bu nedenle, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, süt, krema veya tatlandırıcı eklemeden sade bir şekilde içmeniz koşuluyla, suya sağlıklı ve lezzetli bir alternatiftir.

Antioksidan açısından zengin

Arpa çayı antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, hücrelerinizde serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan bitki bileşikleridir. Serbest radikaller, vücudunuzda birikmeleri durumunda iltihaplanmaya neden olabilecek ve hücresel işlev bozukluğunu artırabilecek zararlı moleküllerdir.

Arpa çayında, vücudunuzun istirahatte ne kadar yağ yaktığını artırarak kilo yönetimine yardımcı olabilecek klorojenik ve vanilik asitler de dahil olmak üzere çeşitli antioksidanlar tespit edilmiştir. Bu antioksidanlar ayrıca anti-enflamatuar etkiler de gösterirler.

Arpa çayı aynı zamanda kalp sağlığını, kan basıncını ve beyin sağlığını iyileştirebilecek güçlü bir antioksidan olan quercetin kaynağıdır.

Kanser önleyici özelliklere sahip olabilir

Antioksidan açısından zengin bir tam tahıl olan arpa, potansiyel olarak kanseri önleme faydaları sunar. Çin’de bölgesel arpa yetiştiriciliği ve kanser ölümleri üzerine yapılan bir araştırma, arpa ekimi ve tüketimi ne kadar düşükse kanser ölüm oranının da o kadar yüksek olduğunu gözlemledi. Ancak bu, kansere daha düşük arpa alımının neden olduğu anlamına gelmez. Sonuçta, arpa çayının potansiyel anti-kanser faydaları konusunda daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Arpa çayının zararları

Potansiyel kanser önleyici faydalarına rağmen, arpa çayı, akrilamid adı verilen potansiyel olarak kansere neden olan bir anti-besin maddesi içerir. Çalışmalar karışık sonuçlar verdi, ancak akrilamidin sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için araştırmalar devam ediyor.

Bir meta-analiz, diyetle alınan akrilamid alımının en yaygın kanser riskiyle ilişkili olmadığını buldu. Bu arada, başka bir çalışma, bazı alt gruplar arasında yüksek akrilamid alımıyla birlikte kolorektal ve pankreas kanseri riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi.

Arpa çay poşetlerinden ve hafif kavrulmuş arpadan daha fazla akrilamid salınır. Bu nedenle, çayınızdaki akrilamidi en aza indirmek için, demlemeden önce kendi arpanızı derin, koyu kahverengi bir renge kavurun. Dahası, çayı düzenli olarak içiyorsanız, ne kadar şeker ve krema ekleyeceğinizi sınırlamak isteyebilirsiniz, böylece içecek gereksiz kalori, yağ ve ilave şeker için önemli bir kaynak haline gelmez.

Ek olarak, arpa glüten içeren bir tahıl olduğundan, glütensiz veya tahıl içermeyen diyet uygulayan kişiler için arpa çayı uygun değildir.

Arpa çayı nasıl hazırlanır ve nereden alınır

Arpa çayı, Asya ülkelerinde yaygın bir içecektir ve bazı hanelerde su yerine tüketilmektedir. Arpanın güvenliği göz önüne alındığında, günde birkaç bardak içmek güvenlidir. Hazırlamak için, özel mağazalarda ve aktarlarda ve çevrimiçi olarak bulabileceğiniz kavrulmuş arpa veya öğütülmüş kavrulmuş arpa içeren hazır çay poşetlerini kullanabilirsiniz.

Arpa kızartmak için çiğ arpa çekirdeklerini orta ateşte kuru, sıcak bir tavaya ekleyin ve yaklaşık 10 dakika veya arpa kızarana kadar sık sık karıştırın. Akrilamid içeriğini en aza indirmek için arpanın koyu, koyu kahverengi bir renge ulaşmasına izin verin.

8 bardak (2 L) suya 3-5 yemek kaşığı (30-50 gram) kurutulmuş kavrulmuş arpa veya 1–2 arpa çayı poşeti kullanın. Çayı demlemek için poşetleri veya kavrulmuş arpayı 5–10 dakika sıcak suda demleyin, ardından istenirse arpa çekirdeklerini süzün.