Çayın zararları

Çay, dünyanın en sevilen içeceklerinden biridir. En popüler çeşitler yeşil, siyah ve oolong’dur. Hepsi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır.

Birkaç şey, bir fincan sıcak çay içmek kadar tatmin edici veya yatıştırıcıdır, ancak bu içeceğin yararları orada da sınırlı kalmaz. Çay yüzyıllardır geleneksel tıptaki iyileştirici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Dahası, modern araştırmalar çaydaki bitki bileşiklerinin kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durum riskinizi azaltmada rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Cumhuriyet döneminde Türkiye’nin Rize şehrine Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından çay getirilmiştir ve Türkiye’nin önemli bir çay üreticisi olmasını sağlamıştır.

Her ne kadar ılımlı çay tüketimi çoğu insan için çok sağlıklı bir seçim olsa da, günde 3-4 bardağı (710-950 ml) aşmanın bazı olumsuz yan etkileri olabilir. Çok fazla çay içmenin 10 olası yan etkisi.

1. Demir emilimi azaltır

Çay, tanenler adı verilen bir bileşik sınıfı açısından zengin bir kaynaktır. Tanenler, bazı gıdalardaki demire bağlanabilir ve sindirim sisteminizde emilim için kullanılamaz hale gelir. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliklerinden biridir ve düşük demir seviyeleriniz varsa, aşırı çay alımı durumunuzu şiddetlendirebilir.

Araştırmalar, çay tanenlerinin, hayvan kaynaklı gıdalardan ziyade demirin bitki kaynaklarından emilimini engelleme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, katı bir vegan veya vejetaryen diyet uygularsanız, ne kadar çay tükettiğinize çok dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Çaydaki tam tanen miktarı, türüne ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bununla birlikte, alımınızı günde 3 veya daha az fincanla (710 ml) sınırlamak çoğu insan için güvenli bir aralıktır. Düşük demire sahipseniz ancak yine de çay içmekten hoşlanıyorsanız, ekstra bir önlem olarak öğünler arasında almayı düşünün. Bunu yapmak, vücudunuzun yemek saatlerinde yiyeceğinizden demiri emme yeteneğini etkilemesini azaltır.

2. Artan kaygı, stres ve huzursuzluk

Çay yaprakları doğal olarak kafein içerir. Çaydan veya başka bir kaynaktan kafein tüketmek, kaygı, stres ve huzursuzluk duygularına katkıda bulunabilir. Ortalama bir fincan (240 ml) çay, çeşitliliğe ve demleme yöntemine bağlı olarak yaklaşık 11–61 mg kafein içerir. Siyah çaylar, yeşil ve beyaz çeşitlerden daha fazla kafein içerir ve çayın ne kadar uzun süre demlenirse, kafein içeriği de o kadar yüksek olur.

Araştırmalar, günde 200 mg’ın altındaki kafein dozlarının çoğu insanda önemli endişeye neden olma olasılığının olmadığını göstermektedir. Yine de, bazı insanlar kafeinin etkilerine diğerlerinden daha duyarlıdır ve alımlarını daha fazla sınırlamaları gerekebilir. Çay alışkanlığınızın sizi gergin veya stresli hissettirdiğini fark ederseniz, çok fazla içtiğinizin bir belirtisi olabilir ve semptomları azaltmak için çay içiminizi azaltmak isteyebilirsiniz.

Kafeinsiz bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz. Bitkisel çaylar gerçek çaylar olarak kabul edilmez çünkü Camellia sinensis bitkisinden elde edilmezler. Bunun yerine, çiçekler, otlar ve meyve gibi çeşitli kafeinsiz bileşenlerden yapılırlar.

3. Kötü uyku

Çay doğal olarak kafein içerdiğinden, aşırı alım uyku döngünüzü bozabilir. Melatonin, beyninize uyku zamanı geldiğini bildiren bir hormondur. Bazı araştırmalar, kafeinin melatonin üretimini engelleyerek uyku kalitesinin düşmesine neden olabileceğini düşündürmektedir. Yetersiz uyku, yorgunluk, bozulmuş hafıza ve azaltılmış dikkat süresi gibi çeşitli zihinsel sorunlarla bağlantılıdır. Dahası, kronik uyku yoksunluğu, artan obezite riski ve zayıf kan şekeri kontrolü ile ilişkilidir.

İnsanlar kafeini farklı oranlarda metabolize eder ve herkesin uyku düzenini tam olarak nasıl etkilediğini tahmin etmek zordur. Bazı çalışmalar yatmadan 6 veya daha fazla saat önce tüketilen sadece 200 mg kafeinin bile uyku kalitesini olumsuz etkileyebileceğini, diğer çalışmaların ise önemli bir etki gözlemlemediğini bulmuştur. Düşük uyku kalitesi ve düzenli olarak kafeinli çay içmeyle ilgili belirtiler yaşıyorsanız, özellikle de kafein içeren diğer içecek veya takviyeleri tüketiyorsanız, alımınızı azaltmayı düşünebilirsiniz.

4. Bulantı

Çaydaki bazı bileşikler, özellikle büyük miktarlarda veya aç karnına tüketildiğinde bulantıya neden olabilir. Çay yapraklarındaki tanenler, çayın acı ve kuru tadından sorumludur. Tanenlerin büzücü doğası sindirim dokusunu tahriş edebilir, bu da potansiyel olarak mide bulantısı veya mide ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

Bu etkiyi elde etmek için gereken çay miktarı kişiye bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Daha hassas bireyler 1-2 bardak (240-480 ml) kadar çay içtikten sonra bu semptomları yaşayabilirken, diğerleri herhangi bir olumsuz etki fark etmeden 5 bardaktan (1,2 litreden) fazla içebilir. Çay içtikten sonra bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, herhangi bir zamanda içtiğiniz toplam miktarı azaltmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca, bir bardak süt eklemeyi veya çayınızla biraz yiyecek yemeyi deneyebilirsiniz. Tanenler, yiyeceklerdeki proteinlere ve karbonhidratlara bağlanabilir, bu da sindirim tahrişini en aza indirebilir.

5. Mide ekşimesi

Çaydaki kafein mide ekşimesine neden olabilir veya önceden var olan asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. Araştırmalar, kafeinin özofagusunuzu midenizden ayıran sfinkteri rahatlatabildiğini ve asidik mide içeriğinin yemek borusuna daha kolay akmasına izin verdiğini gösteriyor. Kafein ayrıca toplam mide asidi üretiminde bir artışa katkıda bulunabilir.

Tabii ki, çay içmek mutlaka mide ekşimesine neden olmayabilir. İnsanlar aynı gıdalara maruz kalmaya çok farklı tepki verirler. Bununla birlikte, düzenli olarak büyük miktarlarda çay tüketirseniz ve sık sık mide ekşimesi yaşarsanız, alımınızı azaltmanız ve semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini görmek faydalı olabilir.

6. Gebelik komplikasyonları

Hamilelik sırasında çay gibi içeceklerden yüksek düzeyde kafeine maruz kalmak, düşük yapılması ve düşük bebek doğum ağırlığı gibi komplikasyon riskinizi artırabilir. Hamilelik sırasında kafeinin tehlikeleri hakkındaki veriler karıştırılır ve hala ne kadar güvenli olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, çoğu araştırma, günlük kafein alımınızı 200-300 mg’ın altında tutarsanız komplikasyon riskinin nispeten düşük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji 200 mg işaretini aşmamayı önermektedir.

Çayın toplam kafein içeriği değişebilir, ancak genellikle fincan başına 20-60 mg (240 ml) arasındadır. Bu nedenle, dikkatli olunca, günde yaklaşık 3 bardaktan (710 ml) fazla içmemek en iyisidir. Bazı insanlar hamilelik sırasında kafein maruziyetini önlemek için düzenli çay yerine kafeinsiz bitki çayları içmeyi tercih ederler. Bununla birlikte, tüm bitkisel çayların hamilelik sırasında kullanılması güvenli değildir.

Örneğin, karayılan otu veya meyan kökü içeren bitki çayları emeği erken doğumu tetikleyebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Hamileyseniz ve kafein veya bitkisel çay alımınızla ilgili endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınızdan yardım almayı unutmayın.

7. Baş Ağrıları

Aralıklı kafein alımı belirli baş ağrısı tiplerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kronik olarak kullanıldığında, zıt etki ortaya çıkabilir. Çaydan rutin kafein tüketimi tekrarlayan baş ağrılarına neden olabilir. Bazı araştırmalar, günde 100 mg kadar az kafeinin günlük baş ağrısı nüksüne katkıda bulunabileceğini, ancak baş ağrısını tetiklemek için gereken kesin miktarın kişinin toleransına bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir.

Çay, kafein içinde soda veya kahve gibi diğer popüler kafeinli içecek türlerinden daha düşük olma eğilimindedir, ancak bazı türler yine de fincan başına (240 ml) 60 mg’a kadar kafein sağlayabilir. Tekrarlayan baş ağrılarınız varsa ve bunların çay alımınızla ilişkili olabileceğini düşünüyorsanız, semptomlarınızın düzelip düzelmediğini görmek için bu içeceği bir süre diyetinizden azaltmayı veya çıkarmayı deneyin.

8. Baş dönmesi

Baş dönmesi hissetmek daha az yaygın bir yan etki olmasına rağmen, bunun nedeni çaydan çok fazla kafein içmek olabilir. Bu semptom tipik olarak yüksek dozlarda kafein, tipik olarak 400-500 mg’dan daha yüksek dozlarda veya yaklaşık 6-12 fincan (1.4-2.8 litre) çayla ilişkilidir. Bununla birlikte, özellikle hassas olan insanlarda daha düşük dozlarda ortaya çıkabilir.

Genel olarak, bir oturuşta o kadar fazla çay tüketmeniz önerilmez. Çay içtikten sonra sık sık başınız döndüğünü fark ederseniz, daha düşük kafein versiyonlarını tercih edin veya sağlık uzmanınıza danışın.

9. Kafein bağımlılığı

Kafein alışkanlık oluşturan bir uyarıcıdır ve çaydan veya başka herhangi bir kaynaktan düzenli olarak alınması bağımlılığa yol açabilir. Kafein yoksunluğu belirtileri baş ağrısı, sinirlilik, artmış kalp hızı ve yorgunluğu içerebilir. Bağımlılığı geliştirmek için gereken maruz kalma düzeyi kişiye bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Yine de, bazı araştırmalar, 3 gün kadar ardışık alımdan sonra zaman içinde artan ciddiyetle başlayabileceğini öne sürmektedir.

Çay, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. Sadece lezzetli değil, aynı zamanda azaltılmış iltihaplanma ve daha düşük kronik hastalık riski de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararıyla da bağlantılıdır. Ilımlı alım çoğu insan için sağlıklı olsa da, çok fazla içmek kaygı, baş ağrısı, sindirim sorunları ve uyku düzenleri gibi olumsuz yan etkilere yol açabilir. Çoğu insan olumsuz etkiler olmadan günde 3-4 fincan (710-950 ml) çay içebilir, ancak bazıları daha düşük dozlarda yan etkiler yaşayabilir.

Çay içmekle ilişkili bilinen yan etkilerin çoğu kafein ve tanen içeriği ile ilgilidir. Bazı insanlar bu bileşiklere diğerlerinden daha duyarlıdır. Bu nedenle, çay alışkanlığınızın sizi kişisel olarak nasıl etkilediğine dikkat etmek önemlidir. Çay alımınızla ilişkili olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir yan etki yaşıyorsanız, sizin için doğru olan seviyeyi bulana kadar yavaş yavaş azaltmayı deneyin. Ne kadar çay içmeniz gerektiğinden emin değilseniz, sağlık uzmanınıza danışın.