HDMI 2.1 nedir ve özellikleri

Yeni nesil konsolların gelmesi ve NVIDIA’nın RTX 30 serisi grafik kartlarının ortaya çıkmasıyla, HDMI 2.1 her zamankinden daha önemli hale geliyor. Bu, yeni özelliklerden yararlanmak için TV’nizi yükseltmeniz gerektiği anlamına mı geliyor?

Piyasadaki çoğu ekran şu anda saniyede 18 Gbit bant genişliği sınırına sahip olan HDMI 2.0 standardını desteklemektedir. Bu, saniyede 60 karede, sekiz bit renkte sıkıştırılmamış 4K sinyali taşımak için yeterlidir. Bu, UHD Blu-ray’leri izlemek veya bir Xbox One X’te oyun oynamak dahil olmak üzere çoğu kullanım için yeterlidir.

HDMI 2.1 nedir?

HDMI 2.1, standart için bir sonraki adımdır ve 12 bit renkte saniyede 60 kare hızında sıkıştırılmamış 8K sinyal için destek ekler. Bunu saniyede 48 Gbit bant genişliği ile başarır. Görüntü akışı sıkıştırmasını (DSC) kullanan HDMI 2.1, 12 bitte saniyede 120 kare hızla 10K sinyal gönderebilir.

Bazı HDMI 2.1 uygulamaları, saniyede yaklaşık 40 Gbit’e ulaşan bağlantı noktalarını kullanır. Bu, 10 bit renkte saniyede 120 kare hızında bir 4K sinyali işlemek için yeterlidir, bu da tüketici sınıfı TV’lerde 10 bit panellerden tam olarak yararlanmak için yeterlidir.

NVIDIA’nın yeni 30 serisi kartlarının cazibesine kapılan üst düzey PC oyuncuları, şirketin 10 bit desteğini onayladığını öğrenmekten memnuniyet duyacaklar. Bu, TV’nizin saniyede 48 Gbit özelliklerinin tam olarak eksik olmasının önemli olmayacağı anlamına gelir.

Şu anda, HDMI 2.1, çoğunlukla yeni nesil konsol veya grafik kartı trenine atlayan oyuncuları hedefliyor. Hem Xbox Series X hem de PlayStation 5, saniyede 120 kare hızında 4K çözünürlüğü destekleyecektir. Bu, HDMI 2.1 standardının uygulanmasını gerektirecektir.

TV’niz HDMI 2.1’i desteklemiyorsa, saniyede yalnızca (!) 60 kare hızında çalışan bir 4K sinyaliyle idare etmeniz gerekir. Son konsol neslinin ürünlerinden çoğu saniyede 30 kare hızında çalışıyordu, bu nedenle bunun ne kadar çakışma yaratacağı görülüyor.

HDMI 2.1 özellikleri

HDMI 2.1 o kadar yenidir ki, NVIDIA, standardı destekleyen yalnızca üç yeni 30 serisi karta sahiptir. Önceki RTX 2000 ve GTX 1000 serisi kartları HDMI 2.1 uyumlu değildir. Sony de dahil olmak üzere birçok TV üreticisi, HDMI 2.1’i üst düzey ekranlarına henüz eklemedi. HDMI 2.1 ile standartların gerçekten yükselmesini bekliyoruz. Ancak, bütçe göstergelerinde yaygın bir şekilde benimsenmesi birkaç yıl alacak.

Dinamik HDR desteği

Çok fazla bant genişliği mevcut olduğu için, kanallarda ham veriler için de daha fazla yer vardır. HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir ve filmler ve oyunlar gibi içerikte daha geniş bir renk yelpazesi sağlar. HDR10 gibi eski HDR standartları yalnızca statik meta verileri destekler. Ancak, daha yeni HDR10+ ve Dolby Vision formatları sahne başına veya kare bazında dinamik meta verilere izin verir.

Dinamik HDR, bir TV’ye aldığı sinyalle ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgi sağlar. Dinamik meta veriler, bir filmin tamamı için tek bir talimat setini okumak yerine, TV’ye ekrandaki görüntünün en iyi şekilde görünmesi için nasıl ince ayar yapılacağı konusunda sürekli güncellemeler verir.

Her HDR özellikli TV, statik meta verileriyle HDR10’u desteklerken, dinamik HDR tamamen başka bir canavardır. En yaygın olarak desteklenen format Dolby Vision’tır. LG, Sony, Panasonic ve Philips gibi donanım üreticileri tarafından tercih edilmektedir. Samsung, aynı zamanda açık bir format olan daha az yaygın olan HDR10+ üzerinde ilerliyor. En azından mevcut 4K çözünürlüklerde HDR10+ ve Dolby Vision’ı görüntülemek için bir HDMI 2.1 cihazına ihtiyacınız olmadığını unutmamak önemlidir. Televizyonunuz destekliyorsa, Netflix’ten Dolby Vision içeriği yayınlayacaktır. Bununla birlikte, HDMI 2.1 standardı, yüksek kare hızlarında hem meta veriler hem de yüksek çözünürlüklü sinyaller için bol miktarda bant genişliği bulunmasını sağlar.

PlayStation 5 veya Xbox Series X’in HDR’yi nasıl uygulayacağını henüz bilmiyoruz, ancak bunlar büyük olasılıkla önümüzdeki birkaç yıl içinde HDMI üzerinden dinamik HDR için temel kanıtlama zemini olacak.

Değişken Yenileme Hızı (VRR)

Bir TV’nin yenileme hızı, panelin saniyede kaç kez yenilendiğini gösterir. Bu hertz cinsinden ölçülür ve kare hızına yakından bağlıdır. İkisi senkronize olmadığında, “ekran yırtılması” adı verilen bir efekt elde edersiniz. Bunun nedeni, ekranın konsol veya PC hazır olmadığında aynı anda birden fazla çerçeve göstermeye çalışmasıdır.

Ekranın yenileme hızını konsolunuzun veya PC’nizin kare hızına uyacak şekilde ayarlarsanız, ekran yırtılmasını hiçbir performans sorunu olmadan etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. NVIDIA ve AMD gibi şirketler, sırasıyla G-Sync ve FreeSync olarak bilinen ekran yırtılmasıyla başa çıkmak için kendi yöntemlerine sahiptir.

Bununla birlikte, HDMI 2.1 standardının, HDMI Değişken Yenileme Hızı (VRR) adı verilen kendi bağımsız çözümü de vardır. Microsoft, Xbox Series X’in bu özelliği destekleyeceğini doğruladı ve PlayStation 5’in de 4K’yı 120 Hz’de yayınlaması için HDMI 2.1 gerektireceği için PlayStation 5’in de olması bekleniyor.

Mümkün olan en iyi yeni nesil konsol deneyimi için HDMI VRR bir zorunluluktur. Bir PC oyuncusuysanız, NVIDIA ve AMD’nin mevcut teknolojilerini HDMI VRR lehine bırakması pek olası değildir. Bu, grafik kartınızı yine de monitörünüzle eşleştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM)

Yeni nesil konsol oyuncuları için bir başka avantaj da otomatik düşük gecikme modudur (ALLM). Çoğu TV artık hareketi yumuşatmak, görüntü kalitesini iyileştirmek ve hatta ses netliğini artırmak için her türlü ek işlemeyi içeriyor. Bunların bir kısmı TV ve film izlerken takdir edilirken, oyuncular için gecikmeye neden olur. Oyun modu bunun içindir. TV’nizden mümkün olan en hızlı yanıt sürelerini istediğinizde buna geçiş yapabilirsiniz. Bu, özellikle hızlı, hassas refleksler gerektiren oyunlar için kullanışlıdır. Tek sorun, birçok TV’nin Oyun modunu manuel olarak açıp kapatmanızı gerektirmesidir.

ALLM, bunu yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. HDMI 2.1 uyumlu TV’niz desteklenen bir konsol kullandığınızı anladığında, ALLM gecikmeye neden olabilecek herhangi bir ekstra işlemi devre dışı bırakacaktır. Bunu etkinleştirmek için hiçbir şey yapmanız gerekmez. HDMI standardına dahil edilmiştir.

Microsoft, Xbox Series X için ALLM desteğini onayladı, ancak Sony’den henüz bir haber gelmedi.

Hızlı Çerçeve Taşıma (QFT)

Quick Frame Transport, daha duyarlı bir oyun deneyimi sunmak için ALLM ile birlikte çalışan oyuncuları hedefleyen başka bir özelliktir. Bu özellik, gecikmeyi olabildiğince düşük tutmak için video karelerine öncelik verir.

Bu özellikten yararlanmak istiyorsanız, surround ses alıcısı gibi tüm ara cihazların da uyumlu olduğundan emin olun. Bu, tüm cihazlarınızın sorunsuz ve duyarlı bir deneyim sunmak için birlikte çalışmasını sağlayacaktır. Konsolunuzu yalnızca HDMI 2.0 için derecelendirilmiş bir alıcı üzerinden yönlendiriyorsanız, TV’niz ve konsolunuz desteklese bile QFT’nin avantajlarından yararlanamazsınız.

Hızlı Ortam Değiştirme (KYS)

Bir video veya fragman izlemeden kısa bir süre önce ekranınızın kararacağını hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni, ekranın yenileme oranını izlemek üzere olduğunuz içeriğe uyacak şekilde ayarlamasıdır. Farklı içerik farklı kare hızları kullandığından, ekranınız buna eşitlenmelidir, bu nedenle kısa karartma olur.

Bazen bu, videonun ilk birkaç saniyesini kaçırmanıza neden olabilir. Bununla birlikte, bazı içerik sağlayıcılar değişikliği hesaba katmak için oynatmayı geciktirir. İzlediğiniz her şeyin çözünürlüğünün aynı kaldığını varsayarsak, Hızlı Ortam Değiştirme (QMS) yenileme hızı değişikliklerinden kaynaklanan karartmayı ortadan kaldırır.

Bu, karartma olmadan arka arkaya farklı kare hızlarına sahip içeriği izlemenizi sağlar. Bu özellik, bir yenileme hızından diğerine sorunsuz bir şekilde geçmek için HDMI VRR kullanır.

Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC)

ARC, Ses Dönüş Kanalı anlamına gelir. Ek bir optik ses kablosu olmadan ses çubuğunuza veya surround alıcınıza HDMI üzerinden ses göndermenize olanak tanır. İster Netflix izliyor, ister konsolda oyun oynuyor, ister Blu-ray izliyor olun, ARC, sesin doğru çıkışa iletilmesini sağlar.

Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC), HDMI 2.1 standardının bir parçasıdır. HDMI 2.1’de bulunan ek bant genişliği, eARC’nin 24 bit çözünürlükte 192 kHz’e kadar sıkıştırılmamış 5.1, 7.1 ve yüksek bit hızlı veya nesne tabanlı sesi taşımasına olanak tanır. Bunu, normal ARC aracılığıyla saniyede 1 Mbit’in altında olana kıyasla saniyede 37 Mbit ses bant genişliğiyle yapar.

HDMI üzerinden Dolby Atmos sinyali taşımak istiyorsanız, eARC’ye ihtiyacınız olacak. Standart olarak düzgün dudak senkronizasyonu düzeltmesi, daha iyi cihaz keşfi ve özel bir eARC veri kanalı gibi birkaç başka geliştirme de vardır.

HDMI 2.1 Cihazları Özel Kablolar Gerektirir mi?

HDMI 2.1 daha yüksek bant genişliğine sahip olduğundan, yeni özelliklerinden yararlanmak için HDMI 2.1 uyumlu kablolara ihtiyacınız olacak. HDMI Lisans Yöneticisi, bu kablolar için yeni bir “Ultra High Speed” etiketini onayladı.

Oyun konsolu veya Blu-ray oynatıcı gibi HDMI 2.1 kullanan herhangi bir cihaz, kutuda bir kablo içermelidir. Ayrıca, bir HDMI kablosu satın aldığınızda, aşırı pahalı “premium” türden kurtulabilirsiniz.

Çoğu kişinin bu aşamada HDMI 2.1’e ihtiyacı yoktur. Geliştirilmiş standart, çoğunlukla HDMI VRR ve ALLM gibi özellikler isteyen yeni nesil konsollar veya grafik kartları satın alan oyunculara fayda sağlıyor. EARC dışında, yeni standart, ev sineması meraklılarına çok az fayda sağlıyor.