Frame Rate ne demek?

Dünyanın önde gelen oyun bilgisayarları üreticileri, yenileme hızı (refresh rate) ve kare hızının (frame rate) ne farkı olduğu ve oyun için ne anlama geldiğini soran müşterilerle karşılaşır. Her birini açıklarken ve en iyi oyun deneyimi için önerdiğimiz donanımı tartışırken haberimizi okumaya devam edin.

Frame Rate kelimesinin anlamı görüntü frekansından, yani hareketi simüle etmek amacıyla bir saniyedeki görüntü sayısından başka bir şey değildir. Bir videonun kare hızını bilmek çok önemlidir, çünkü kare hızını bilmek ne tür bir video formatı ile uğraştığımızı bilebiliriz.

Frame Rate nedir?

Saniyede kare veya fps hakkında bir şey duyduğumuzda, karenin ne olduğunu sorduğumuzdakiyle aynı şeye atıfta bulunuyoruz. FPS, ister televizyon, ister cep telefonu, tablet veya monitör olsun, bir cihazın saniyede görüntüleyebildiği kare sayısıdır. İnsanın saniyede kaç kare algılayabildiğini bilmek istersek, hareket algısı kişiye göre değiştiği için bilemeyiz.

Sinemada norm 24 fps iken televizyonda daha normal 25 fps’dir. Ağır çekimdeki videolar için kayıt 60 ve 120 fps’de yapılır. Bu kare hızını video oyunlarında da görebiliriz, çünkü doğru görüntü için daha hızlı hareketler gerektirirler. Temel fark harekettedir. Kare hızı arttıkça hareket daha keskin olacaktır.

Video formatlarının kare hızları yükselmeye başladığında, yalnızca spor yayını yapan televizyon kanallarının spor yayınlarını mümkün olan en yüksek kalitede yayınlamak için yüksek bir kare hızını tercih etmesi ve izleyicinin bu türde harekette keskinliğin tadını çıkarması muhtemeldir.

Aksine, sinema gibi diğer kanallar sinemaya paralel olarak daha düşük kare hızlarını tercih edecek. Bu yüzden piyasada çok geniş bir kare hızı aralığına sahibiz ve görsel-işitsel profesyonellerin yönetmesi gerekecek çünkü video formatlarını tanımlarken en önemli kriterlerden biriyle karşı karşıyayız.

Frame Rate ile Refresh Rate Karşılaştırması

Hem yenileme hızı hem de kare hızı, hareketsiz görüntünün saniyede kaç kez görüntülendiğinin ölçüsüdür. Filmlerde olduğu gibi, bir oyunda hareketin göz yanılsamasını sağlayan hareketsiz görüntülerin hızlı yenilenmesidir. Genel olarak oyunlar için konuşmak gerekirse, daha yüksek bir oran daha pürüzsüz, daha akıcı bir ekran ve daha sürükleyici bir deneyim anlamına gelir. Daha düşük oranlar, oyununuzu dalgalı, gecikmeli ve yeterince düşükse oynanamaz hale getirecektir.

Sıklıkla eş anlamlı olarak kullanılsalar da, yenileme hızı ve kare hızının aynı şey olmadığını anlamak önemlidir. Kare hızı, oyun sırasında ekran kartınız tarafından ve daha az ölçüde işlemci tarafından oluşturulan hareketsiz görüntü sayısıdır. Saniyede Kare Sayısı (FPS) olarak ölçülür ve genellikle bir oyun PC’sinin donanım gücünü değerlendirirken kullanılan ana kriterdir.

Hertz (Hz) olarak ölçülen yenileme hızı, bir ekranın bir görüntüyü ne kadar hızlı yenileyebileceğidir. FPS’ye benzer şekilde, yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, oyun veya video o kadar düzgün görünür. HD ve 4K TV’lerde, düşük yenileme hızları “hareket bulanıklığı” olarak tanımlanan olaylara neden olur. FPS bir PC özelliği olsa da, yenileme hızı yalnızca monitörün veya ekranın kendisi içindir.

Her ikisi de oyun için önemli özellikler ve ideal olarak, benzer bir FPS’yi monitörünüzün Hz yenileme hızı ile sağlayacak PC donanımını istiyorsunuz. Bunun nedeni, daha düşük olan özelliklerle sınırlı kalmanızdır. Örneğin, bir 60Hz monitör, PC’niz dakikada 150+ kare hızı bassa bile dakikada 60 kez yenilenebilir. Bunun tersine, PC donanımı yalnızca 60 FPS’yi zorluyorsa, 144Hz monitör gerçek 144Hz göstermez.

Yenileme hızı bir ekran özelliği olduğundan, yüksek bir yenileme hızı olan monitör aldığınızdan emin olmalısınız. Oyun oynamak için 120-144Hz bizim önerdiğimiz şeydir. Ayrıca ekran kartını DisplayPort aracılığıyla yüksek yenileme hızına sahip bir monitöre bağladığınızdan emin olun. Çoğu HDMI girişi 60Hz’ye kadar destekler.

Kare hızı, oyun detay ayarları ve ekran çözünürlüğü gibi faktörlere bağlıdır, ancak donanımın kendisiyle başlar, ekran kartı yüksek oyun kare hızlarının en önemli sürücüsüdür. 1080p’de yaklaşık 140+ FPS için Geforce GTX 1660 Ti veya RTX 2060 gibi orta seviye bir kart öneririz. 4K’da daha sağlam bir RTX 2080 Super veya 2080 Ti isteyeceksiniz. CPU gücü de bir faktördür, ancak çoğu oyun hala tek iş parçacıklıdır, bu nedenle mevcut en yüksek tek çekirdekli yükseltme hızı en iyi sonuçları verecektir.

G-Sync ve FreeSync nasıl devreye giriyor?

G-Sync ve FreeSync, NVIDIA ve AMD tarafından geliştirilen ve yırtık çerçeveler veya donanım yırtılmalarıyle ilişkili çerçeve yırtılmasını ve takılmayı azaltmak için tasarlanmış iki benzer teknolojidir. Teknoloji, kare hızını veya yenileme hızını doğrudan etkilemez, bunun yerine oyun sırasında genel ekran kalitesini iyileştirir.

Genellikle oyun monitörleri G-Sync veya FreeSync ile birlikte gelir, ancak her ikisi beraber aynı sistemde olmaz ve ekran kartı ve sürücülere özeldir, bu nedenle monitör özelliklerinizin maksimum etki için mevcut donanımınızla eşleştiğinden emin olun.