Evcil hayvanlara zararsız 15 ev bitkisi

Tüylü arkadaşlarınızı, evinizde onlar için zehirli olmayan ev bitkileri seçerek güvende tutun. Bu bitkiler, kedilerinizi ve köpeklerinizi güvende ve mutlu tutarken dekorunuza renk ve doku katacaktır.

Ev bitkileri bir odaya canlılık ve renk katma kabiliyetine sahipken, birçok türün bir veya iki yaprağını çiğnemeye karar verebilecek evcil hayvanlar için toksik (zehirli) olabilir. Neyse ki, Paşa ve Boncuk için bir tehdit oluşturmadan evinize güzellik katabilecek bir dizi bitki var. Bu 15 tür teknik olarak kediler ve köpekler için güvenlidir, ancak yine de onlar için cazibeyi ortadan kaldırmak ve tüm ev bitkilerini erişilemeyecek bir yere koymak en iyisidir. Evcil hayvanınız bir bitkiyi ısırırsa, sağlık sorunlarına neden olmasa bile, herhangi bir olumsuz reaksiyon belirtisi olup olmadığını yakından izleyin. Bir bitkinin toksik olmaması, evcil hayvanınız onu atıştırmaya karar verirse, karın ağrısına neden olmayacağı anlamına gelmez.

1. Afrika menekşesi

Afrika-meneksesi

Evcil hayvan dostu olan ve aynı zamanda muhteşem çiçekler açan ev bitkileri ister misiniz? Afrika menekşesinden başka bir yere bakmayın. Çeşitli mor ve pembe tonlarda gelir, az bakım gerektirir ve parlak ışık olmadan büyür. Toprağı orta derecede nemli tutun ve yapraklara zarar vermemek için Afrika menekşelerini saksının drenaj deliğinden su emmelerine izin vererek sulayın. Bu çiçekli bitki, en küçük alanları bile aydınlatabilir çünkü 30 santimetreden daha kısa kalır.

2. Hava Bitkisi

hava-bitkisi

Tillandsia çeşitleri, büyümek için herhangi bir toprağa ihtiyaç duymadıkları için mükemmel evcil hayvan dostu, az bakım gerektiren ev bitkileridir. Çoğu hava bitkisi 30 santimetreden daha küçük kalır ve haftada bir kez hızlıca ıslatılarak parlak, dolaylı ışıkta gelişirler. Bununla birlikte, hem kediler hem de köpekler, cılız, çimen benzeri yapraklarını çiğnemek için cazip bulacaklar, bu yüzden onları erişemeyecekleri yerlerde sakladığınızdan emin olun.

3. Alüminyum Bitki veya Karpuz Bitki

Aluminyum-Bitki-veya-Karpuz-Bitki

Alüminyum bitkisinin (Pilea cinsinin bir parçası) alacalı gri ve yeşil yaprakları, onu çekici, evcil hayvanlar için güvenli bir ev bitkisi yapar. 30 santimetreden daha kısa kalır, orta ila düşük ışıkta iyi büyür ve yalnızca toprağın üst kısmı kuruduğunda suya ihtiyaç duyar. Düşük ışığı tolere ettiğinden, tüylü arkadaşlarınızın ulaşamayacağı neredeyse her yerde yetiştirebilirsiniz.

4. Noel Kaktüsü

noel-kaktusu

Tehlikeli nergis zambunun aksine, Noel kaktüsleri, meraklı kedi ve köpeklerin etrafında toksik olmayan bitkilerdir. Yine de evcil hayvanlarınızın onu çiğnemesine izin vermemelisiniz (Noel kaktüsleri yenirse bağırsak rahatsızlığına neden olabilir), ancak genel olarak diğer birçok bayram bitkisinden daha güvenli bir seçimdir.

Noel kaktüsleri Şükran Günü kaktüsleriyle kolayca karıştırılabilir, ancak her ikisi de evcil hayvanlar için güvenlidir ve benzer bakım gereksinimleri vardır. Her iki kaktüs de nispeten kısa kalır (30 santimetrenin altında), ancak 60 santimetreye kadar yayılabilir ve normal sulama ve parlak, dolaylı ışıkla en iyi şekilde büyür.

5. Bazı Eğrelti Çeşitleri

egrelti-bitkisi

Aslında eğrelti otu ailesinin bir parçası olmayan ve adlarında “eğrelti otu” kelimesi bulunan birkaç bitki olduğundan, eğrelti otlarını tanımlamak biraz zor olabilir. Boston ve maidenhair gibi gerçek eğrelti otları evcil hayvanlar için güvenli iç mekan bitkileridir. Aslında zambak ailesinin bir parçası olan kuşkonmaz eğrelti otu gibi zehirli isimlere dikkat edin. Boyutları değişebilse de, çoğu eğrelti otunun benzer ihtiyaçları vardır: Dolaylı ışığı, eşit nemli toprağı ve yüksek nemi severler.

6. Dostluk Bitkisi

dostluk-bitkisi

Alüminyum bitkisi ile yakından ilgili olan dostluk bitkisi, bölünebilme ve paylaşılabilme kolaylığı nedeniyle adlandırılmıştır. Bu bitkinin tüylü, kırışık yapraklarından bir ısırık alsalar bile, kedileriniz ve köpekleriniz için güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Dostluk bitkisi orta ve düşük ışığı tolere eder, nemi sever (teraryumlarda iyi büyür) ve genellikle 30 santimetreden daha fazla uzamaz.

7. Bazı Bitkiler

bazi-bitkiler

Kapalı bitki bahçeleri, ev yapımı yemeklerinize taze lezzet katmanın kolay bir yoludur. Ancak konu evcil hayvan güvenliği olduğunda tüm bitkiler eşit değildir. Lavanta ve kekik gibi standartlar sınırsızdır, ancak fesleğen, adaçayı ve kekik evcil hayvan dostu olan ev bitkileridir. Bitkileri her gün en az dört veya beş saat doğrudan güneş ışığı alan güneşli bir pencereye yerleştirin ve toprağın üst kısmı kuruduğunda su verin.

8. Dantel Çiçek Asması veya Çikolata Asker

dantel-bitkisi

Güzel dantel çiçek asması, kedinizin veya köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde asılı çitlerde en iyi şekilde büyüyen, evcil hayvan dostu bir ev bitkisidir. Ancak, ekstra ısrarcı bir evcil hayvan kadraja girerse, yine de herhangi bir zarar görmez. Bu güzel bitkiyi, toprak kuru hissetmeye başladığında parlak, dolaylı ışık ve sulayarak bir noktaya asın. Bitkinin sapları yaklaşık 90 cm uzunluğa ulaşır.

9. Ruj Bitkisi

ruj-bitkisi

Bu ilginç bitki, ruj tüpleri gibi görünen çiçeklere sahiptir ve hem kediler hem de köpekler için güvenlidir (Peperomia ailesinin diğer üyeleri de öyle). Tropiklerin yerlisi olan ruj bitkisi parlak ışıkta büyür ve sıcak aylarda dışarıda olmayı sever. 50 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve sürekli nemli toprağa sahip olmayı sever, bu yüzden sulamayı unutmayın!

10. Dağ Palmiyesi

dag-palmiyesi

İçeriye küçük bir ağaç eklemek isteyen evcil hayvan sahipleri, bunu almak isteyebilir. Bu evcil hayvan dostu, az bakım gerektiren ev bitkisi aynı zamanda yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktasıdır. En iyi parlak, dolaylı ışıkta büyür, ancak aynı zamanda düşük ışığı da tolere eder. Toprağın üstünde 3 santimetrelik kısmı kuruduğunda su ve sağımcınızın avuç içi 250 cm’ye kadar ulaşabilir (ancak 125 cm daha yaygındır).

11. Güve Orkide

guve-orkide

Güve orkide evcil hayvanlar için zararlı değildir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir şey var: Çiğnemeyi seven köpekler ve kediler, genellikle kabuk yongalarından oluşan saksı karışımında sorun yaşayabilir. Yapraklar toksik değildir, ancak yutulduğunda mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Genellikle 30 ila 90 cm boyunda olan bu evcil hayvan dostu bitki, düşük, orta veya parlak ışığı tolere edebilir ve genellikle haftada bir veya iki haftada bir suya ihtiyaç duyar.

12. Hostes Çiçeği

hostes-cicegi

Minyatür bahçelere, teraryumlara, karışık kaplara ve daha fazlasına desen ve renk katmak için puantiyeli bitkiyi kullanın. Bu evcil hayvan dostu bitkiyi pembe veya beyaz gibi renklerde bulabilirsiniz ve 90 cm uzunluğa kadar büyüyebilse de, genellikle kaplarda küçük tarafta (30 cm’nin altında) kalır. Parlak, dolaylı ışık alan ve toprağı sürekli nemli tutan bir yere yerleştirin.

13. Dua Çiçeği veya Calathea

dua-cicegi

15 ila 20 cm arasında tepesi olan dua çiçeği, kitap rafları ve sehpalar gibi küçük alanlar için idealdir. Kırmızı, krem ve yeşil renkli yaprakları geceleri kıvrılır ve ona adını verir. Dahası, evcil hayvanlar için de güvenli olan, yetiştirebileceğiniz en kolay ev bitkilerinden biridir. Orta veya düşük ışıkta en iyi şekilde büyür ve sulamalar arasında toprağın biraz kurumasına izin verebilirsiniz.

14. Kurdele çiçeği

kurdele-cicegi

Bu evcil hayvan dostu bitki, yetiştirebileceğiniz en kolay bitkilerden biridir. Ana bitkinin ürettiği bebeklerden daha fazla örümcek bitkisi yetiştirmek de çok kolay. Örümcek bitkisi parlak, dolaylı ışıkta en iyi şekilde büyür, ancak düşük ışığı da tolere edebilir. Sulamalar arasında toprağın kurumasına izin verin ve bitkiniz 30 cm uzunluğa ve 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir ve birden fazla bebek bitki üretebilir.

15. Bazı Sulu Meyveler

bazi-meyve-bitkileri

Tavuk ve civciv bitkileri ve echeverias dahil en popüler sulu meyvelerin çoğu sorunlu değildir, ancak piyasada çok fazla çeşit olduğu için her bir bitkiyi araştırmak en iyisidir. Örneğin yeşim, diğer sulu meyvelere benzer olsa da, aslında evcil hayvanlar için tehlikelidir. Sulu meyvelerin çoğu, iç mekanda yetiştirildiğinde sadece birkaç santim boyunda kalır. Parlak ışıkta en iyisini yaparlar ve yalnızca birkaç haftada bir sulamaya ihtiyaçları vardır.