İstanbul’da metrobüslerin yerini alacak!

İstanbul’da mevcut metrobüs ağlarından Söğütlüçeşme – Beylikdüzü Metrobüs Hattı için İBB’den değişiklik geliyor. Söğütlüçeşme – Beylikdüzü metrobüs hattının yerine troleybüs hattı kurulacak. Böylece İstanbul’a yakışmayan bir ulaşım aracı yerine daha modern bir ulaşım hattına geçiş sağlanacak.

Yapılacak düzenlemenin nedeninin mevcut araçların değişmesi gerekliliği ve yetersiz taşıma kapasitesi olarak belirtiliyor. Yaklaşık 1.5 milyon kilometreye ulaşan hat üzerindeki metrobüs araçları artık ömrünü doldurmuş durumda. Bu nedenle araçların artık emekliye ayrılması gerekiyor. Yeni araç almak yerine İBB daha modern bir ulaşım ağı olan troleybüs hattı kuracak.

Troleybüs araçlarlarla ilgili olarak bu yılın başında Belçika ve Hollanda’da bazı firmalarla görüşmeler yapıldığı da öğrenildi. Araçlar elektrikli olacağı için hat üzerinde trafolar yerleştirilecek. Maliyet hesaplamaları yapıldıktan sonra metrobüs hattı yerine troleybüs hattı kurulup kurulmayacağına karar verilecek.

Bu arada troleybüslerin daha fazla yolcu taşıyacağı ve motorunun yokuş yukarı daha güçlü çıktığı öğrenildi. Şu anda metrobüslerin yolcu taşıma kapasitesi 125, ancak troleybüs ise 250 yolcu taşıyabilecek.

Öte yandan, trafik yoğunluğu açısından Valiliğin İstanbul’da özel sektörü kademeli mesaiye geçirememesinin İBB’de hayal kırıklığı yarattığı ifade ediliyor.