Sivrisinek kovan bitkiler

Uzun yaz akşamlarını verandada, balkonda, terasta veya arka bahçede takılarak geçirme eğilimindeyseniz, böcekleri ve sivrisinekleri uzak bir yerde tutmak muhtemelen en önemli önceliktir. Açık alanınızı gerçekten daha iyi gösterecek haşere kontrolü için sivrisinekleri kovan birkaç bitki eklemeyi düşünün. Verandanızın çevresine güzel kokulu lavanta saksıları koyun veya bahçenize sitronella otu ekmeye başlayın, bu çok amaçlı bitkiler hem güzeldir hem de bir amaca hizmet eder. En iyi etki için bitkileri oturma alanına mümkün olduğunca yakın yerleştirdiğinizden emin olun.

Bahçeye ekilen bir miktar lavanta muhtemelen yardımcı olmayacaktır, ancak açık hava yemek masanıza birkaç saksı lavanta koymak işe yarayabilir. Aşağıda, böcekleri ve sivrisinekleri kovan bitkileri edindikten sonra, böcek kovma potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için onları dikkatlice düzenleyin.

1. Citronella Otu

Citronella-Otu

Avlunuzdaki citronella mumları bu bitkiden gelen yağdan yapılır. Citronella, sivrisinekleri kovan en popüler bitkidir. Çok keskin bir kokusu var. Bunu genellikle 20 santimlik saksılara yerleştirin ve dışarıda oturacağız yerlere yakın konumlandırın.

Bitkiyi başka bitkilerle beraber kullanabilirsiniz veya doğrudan bu bitkiyi merkeze alabilirsiniz.

2. Petunyalar

Petunyalar

Bu çok yıllık bitki yaprak bitlerini, domates boynuz kurtlarını, kuşkonmaz böceklerini, yaprak zararlılarını ve kabak böceklerini kovabileceği için bazen “doğanın pestisiti” olarak bilinir.

Petunyaların yetiştirilmesi çok kolay ve onları toprağa ekebilir veya saksıda tutabilirsiniz. Güneşi seviyorlar ve onları tam güneşte iyi drene edilmiş hafif toprağa yerleştirmeniz tavsiye edilir.

3. Lavanta

Lavanta

Lavantanın sivrisinekleri caydıran kokulu bir kokusu var. Bunu bahçenin girişinde kümeler halinde dikebilirsiniz. Harika mor çiçekleri vardır.

Sıcak ve kuru olmayı sever, bu yüzden yaz için mükemmeldir. Lavanta yağını doğal bir kovucu olarak cildinize de uygulayabilirsiniz.

4. Nasturtium

Nasturtium

Beyaz sinekleri, kabak böceklerini, yaprak bitlerini, birkaç başka böceği ve lahana döngüleyicilerini kovar. Bu, bahçenizdeki diğer bitkilere de yardımcı olacaktır. Sadece kendilerini değil, gruptaki diğer bitkileri de koruyarak böcekleri uzaklaştıran havada taşınan bir kimyasal üretirler.

Bunları erken ilkbaharda, tam güneşte nemli, iyi drene edilmiş toprağa ekin. Çiçeklenmeyi teşvik etmek için düzenli olarak sulanmalı ve kafaları kesilmeli.

5. Biberiye

Biberiye

Yemeklerinize sadece lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda böcekleri uzak tutmaya da yardımcı olur. Bu, yaz sıcağı için mükemmel olan başka bir bitkidir çünkü kuru olmayı sever.

Harika kokusu vardır ama sivrisinekler buna dayanamıyor. Saksılara yerleştirebilirsiniz ama aynı zamanda çit olarak da işe yarar.

6. Fesleğen

Feslegen

Yıllık bir bitkidir ve karasinekleri ve sivrisinekleri kovar. Bitkinin günde altı ila sekiz saat tam güneş almasını sağlayın ve toprağının nemli ve iyi drene olması gerekir. Çiçeklerin oluşmaya başladığını gördüğünüzde, en iyi tadı veren yaprakları elde etmek için onları alt kısımda sıkıştırın.

Bu çok yönlü bitki, sivrisinek ısırıklarını da tedavi edebilir. Doğal yağını serbest bırakmak için birkaç yaprağı ellerinizin arasına yuvarlamanızı ve şişmeyi hafifletmek için ısırığınıza uygulamanız önerilir.

7. Limon otu

Limon-otu

Limon otu, citronella ile yakından ilişkilidir ve sivrisinekleri kovar, ancak ikincisinden farklı olarak yenilebilir ve Güneydoğu Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılır.

Bir ila bir buçuk metre uzunluğunda büyüyebilir ve bahçeye çok fazla ekstra yükseklik ve doku katar, bu nedenle daha büyük bir alana ihtiyacı vardır. Bu bitkiyi güneşli bir yerde saklayın.

8. Nane

Nane

Ferahlatıcı nane yemeklerde ve kokteyllerde kullanılabilir, ancak ek bir bonusu vardır. Sivrisinekleri kovan uzun ömürlü bir bitkidir.

Nane yetiştirmek kolaydır, ancak bir kez bir bahçeye kurulduktan sonra çıkarılması zor olabilir. Bunun yerine bir saksıya koyun ve bitkiyi en iyi durumda tutmak için yapraklarını sık sık toplayın. Bitkiyi kış boyunca iç mekanda yetiştirebilirsiniz ve bu, sinekleri dışarıda tutmaya da yardımcı olur.