Adobe Photoshop ile Illustrator farkı

Deneyimsizler için Photoshop ve Illustrator arasındaki herhangi bir farkı ayırt etmek zor olabilir. Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, bazı ortak özelliklere sahip olsalar da, bu iki Adobe görüntü düzenleyicisinin tamamen farklı olduğu ortaya çıkacaktır.

Photoshop ve Illustrator’ın her ikisi de grafik paketleri olsa da, oluşturabildikleri grafik türleri aynı değildir. Bu yüzden, bu yazıda Herhangi bir karışıklığı kesin olarak ortadan kaldırmak için Illustrator ile Photoshop arasındaki farkları açıklıyoruz.

Belirtildiği gibi, hem Adobe Illustrator hem de Photoshop grafik paketleridir. Ancak, iki programı kullanarak oluşturabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz grafik türleri farklıdır. Ayrıca Adobe Lightroom (Adobe Lightroom nedir?) Var ama bu makalenin odak noktası bu değil.

Photoshop bir raster görüntü düzenleyicidir. Bir raster görüntü, esasen, bir ızgarada düzenlenmiş ve ardından son görüntüyü oluşturmak için renklendirilmiş bir piksel seçimi olan bir bitmaptir. Raster görüntüleri hem oluşturmak hem de işlemek için kullanılabilir.

photoshop tasarim

Illustrator ise bir vektör grafik düzenleyicisidir. Vektör grafiği, matematiksel formüllerden oluşan bir grafiktir. Bu formüller daha sonra ekranda gördüğünüz görüntüye dönüştürülür.

Bu nedenle, her iki paket de grafiklerle ilgilenirken, onlarla tamamen farklı şekillerde ilgilenirler ve oluşturabildikleri ve değiştirebildikleri grafikler bile esas olarak farklı ve ayrıdır. Bu, Photoshop ve Illustrator arasındaki temel farktır, ancak her bir programın en iyi yaptığı şeyi inceleyerek daha ayrıntılı inceleyebiliriz.

illustrator

Illustrator Kullanmanın Photoshop’a Göre Avantajları

İki program arasındaki farklılıklar nedeniyle, Illustrator’ın Photoshop’tan daha iyi yapabileceği çok şey var. Photoshop ile karşılaştırıldığında Illustrator’ın ana avantajlarının küçük bir kısmı.

Vektör grafikleri

Vektör grafiklerinden daha önce bahsetmiştik ve bu Illustrator’ın gerçekten parladığı alandır. Sonuçta bir vektör grafik programıdır!

Vektör grafikleri hakkında biraz daha açıklamak gerekirse, bunlar aslında görüntüde bozulma olmadan herhangi bir boyuta ölçeklenebilen görüntülerdir. Bir vektör grafiği sonsuz ölçüde büyütülebilir veya küçültülebilir ve çözünürlüğü asla kaybetmez.

Bu, Illustrator’ı düz renklere ve iyi tanımlanmış şekillere sahip görüntüler oluşturmak için mükemmel kılar. Bir marka logosu, bir vektörün nerede kullanılacağına dair iyi bir örnektir.

Çalışma yüzeyleri

Illustrator ile ilgili harika bir şey, çalışma yüzeylerini kullanma becerisidir. Birden çok çalışma yüzeyi oluşturabilirsiniz ve bunlar istediğiniz şekilde yönlendirilebilir. Bunların üzerinde aynı anda çalışabilirsiniz, bu da iş akışınızı düzene koymanın ve tüm projenizin bir araya geldiğini görmenin harika bir yoludur.

Gerçek şu ki, Illustrator muhtemelen piyasadaki en güçlü dijital sanat paketi. Bu yüzden grafik tasarımdan dijital sanatçılara ve hatta film yapımcılarına kadar çok çeşitli endüstri sektörleri tarafından kullanılıyor.

Raster’i Vektöre Dönüştürme

Illustrator, yerleşik araçlarının birçoğunu kullanarak raster görüntülerin vektörleştirilmiş sürümlerini oluşturabilir. Daha sonra başka bir yerde kullanılabilecek ölçeklenebilir bir vektör oluşturmak için birkaç derece kontrol uygulayarak bir raster görüntüyü izleme olanağına sahipsiniz.

Vektör ve raster grafikler arasındaki farktan dolayı benzer bir görüntü elde etme olasılığınızın düşük olduğunu unutmayın. Yine de, raster tabanlı tasarımlarınızı vektörleştirmek için kullanmak için harika bir araçtır.

photoshop

Illustrator’a Göre Photoshop Kullanmanın Avantajları

Böylece, Illustrator güzel parlak vektörler oluşturabilir, ancak Photoshop tam anlamıyla güçlü raster düzenleme ve oluşturma araçlarıyla doludur. İşte bunlardan birkaçı.

Raster Grafikleri

Düzenlenmesi gereken piksel tabanlı bir görüntünüz varsa, o zaman Photoshop sizin kullanmanız gereken program olmalıdır. Çok güçlü bir görüntü oluşturucu ve düzenleyicidir.

Tartışıldığı gibi, raster grafikler, her biri bir ızgara içinde kendi bireysel konumlarına sahip piksellerden oluşur. Kendi başlarına bu pikseller pek kullanışlı değildir, ancak onları bir araya getirdiğinizde görüntü oluşuyor.

Photoshop’un piksel düzeyinde düzenleme yeteneği, fotoğrafları ve diğer rasterleştirilmiş görüntüleri düzenleme ve işleme söz konusu olduğunda Photoshop’u bu kadar güçlü ve önemli bir araç yapan şeydir.

renk ayari

Görüntü Birleştirme

Hiç fotoğraflarınıza baktınız ve genel fotoğrafı tamamen mahveden çirkin bir kusur fark ettiniz mi? Photoshop arkanızda.

Diyelim ki güzel bir kırsal fotoğrafınız var ama orta mesafedeki bir yolda manzaranızı karartan bir araba var. Mevcut görüntünün (veya ayrı bir görüntünün) bir öğesini alabilir ve arabayı görünümden kaldırarak bunun üzerine bindirebilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme

Photoshop’un özünde bir fotoğraf editörü olduğu göz önüne alındığında, bu kadar iyi bir iş çıkarması mantıklı.

Fotoğrafları düzenlemeyi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz pek çok araç var. Photoshop’ta, pozlamadan doygunluğa, renkten kontrasta kadar her türlü ayarı yapabilirsiniz.

Photoshop’ta ayrıca resimlerinizi kırpabilir, döndürebilir ve yansıtabilirsiniz. Nesneler ekleyebilir veya kaldırabilir ve hatta resimlerinizin gerçekten öne çıkmasını sağlamak için bazı harika efektlerle oynayabilirsiniz.

Adobe Illustrator ile Photoshop karşılaştırması

Gördüğünüz gibi hem Photoshop hem de Illustrator inanılmaz derecede güçlü tasarım araçlarıdır. Biraz farklı olsa da. Ancak Adobe, bu uygulamaları birbiriyle bağlantılı olarak kullanmanızı istemektedir. Adobe uygulamalarının tamamı birbirine karşı olmak yerine birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.