IP Kamera nedir, nasıl çalışır ve özellikleri nelerdir?

IP kamera, sensörler vasıtasıyla yakalamış olduğu görüntüleri dijital veri haline getirdikten sonra network aracılığı ile yetki verilmiş olan kullanıcıya göndererek görüntülenmesini sağlayabilen sistemdir. Bu sistemin genel özelliklerine baktığımız zaman şöyle bir sonuç ortaya çıkar.

IP Kameraların Özellikleri

IP kameraların çalışabilmesi için herhangi bir kayıt cihazı, kart ve benzer aparatlara ihtiyaç yoktur çünkü ileri bir teknolojiye sahiptir. Bu sistemlere yalnızca internet bağlantısı olan cihazlar ve bir network üzerinden erişim sağlanır. Kablolu ve kablosuz olma özelliğine sahiptir.

IP kameradan gönderilen bir görüntü ve ses karşı tarafa anlık olarak gönderilebilir. Bu sayede ister bilgisayar, ister tablet isterseniz de mobil cihazlarınız üzerinden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

IP kameralar farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Örneğin hareketi algılayabilir, hırsız alarmı olarak kullanılabilir. Programlanabilir olduklarından dolayı görüntüler istenirse depolanabilir.

IP kameralar çözünürlük, özellikler, video kodlama şemaları, kullanılabilir ağ protokolleri ve video yönetim yazılımı için API’ler bakımından birbirinden farklılık gösterebilir. IP kameralar 0,3 megapikselden 29 megapiksele kadar çözünürlüklerde mevcuttur.

IP kameralarda görüntü mantığı yakalanan bir görüntünün anlık olarak ulaştırılmasını sağlamaktır.

IP Kamera Türleri

İç Mekan Kamerası: İç mekan kamerası, konut ve ticari (perakende/ofis) alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiyatlara ve işlevselliğe bağlı olarak sabit kameralar ve Ptz kameralardır. Sabit kamera, bir PTZ kameranın hareketi takip edebildiği veya izleme alanını manuel olarak ayarlayabildiği gizli bir alanı izlemek için kullanılır.

Dış Mekan Kamerası: Adından da anlaşılacağı gibi, dış mekan kamerası bir dış ortama yerleştirilir ve sıcak, soğuk, yağmur ve nem gibi hava koşullarına dayanmalıdır. IP65 / IP67 derecelendirmesi, dış ortam koşullarına dayanacak ortak standartlardır. Dış mekan kamerası ayrıca düşük ışık koşullarında video çekebilir.

IP Kamera Nasıl Çalışır?

IP kameralar görüntüyü öncelikli olarak elektrik sinyaline çevirir. Daha sonrasında ise dahili olan bir işlemciye bu sinyalleri iletilir. İşlemciye iletilen elektrik sinyali analogdan dijitale dönüştürülür. Dijitale dönüşen sinyal, kayıt altına alınabileceği gibi doğrudan kameraya dahili ve harici şekilde bağlı network, ftp server, web server, smtp client üzerinden ulaştırılır.

IP kameranın analog kameralardan farkı görüntüyü işleyebilme şeklidir. Yani analog kameralarda yakalanan görüntü ancak DVD cihazları tarafından okunur, IP kamerada böyle bir durum söz konusu değildir.

Bazı IP kameralar, video görüntülerinin ve alarmların kaydı, iletimi ve gösteriminin yönetimi için merkezi bir ağ video kaydedicisinin (NVR) desteğini gerektirir. Diğerleri, kamera doğrudan herhangi bir yerel veya uzak depolama ortamına veya bir SD veya SDHC bellek kullanarak kendi içinde kayıt yapabildiğinden, NVR’ye ihtiyaç duymadan çalışabilir.

Günümüzde kurumsal firmalar bakım maliyetlerinin düşük olması ve basit ara yüze sahip olmasından dolayı IP kameraları tercih ediyorlar.

IP kameralar uzaktan IP adresi yazılarak yönetilebilirler. Bu cihazların analiz yapabilme becerisi yüksek olduğundan dolayı daha faydalı olurlar. Analog kameralar yalnızca belirlediğiniz alanda hareket ederler. Örneğin güvenlik amaçlı oluşturduğunuz bir alanda IP kameralar 360 derece kontrol sağlarken analog kameralar sınırlı bölgedeki hareketi tespit ederler.