Windows .DAT dosyası açma

Bilgisayarınızda bir .dat dosyasını bulmak ve nasıl açacağınızı merak etmek çok nadir bir durum değildir. Bir word belgesi veya video dosyası olduğu varsayılan DAT dosyalarıyla sıkışıp kalmanız ve açmaya çalışırken sinirlenmeniz kaçınılmazdır. Aynı durumda olursanız, size yardımcı olabilecek bazı çözümler sunmak için bu rehberimizi sizin için hazırladık.

Bilmeniz gereken ilk şey, bir DAT dosyasının gerçekte ne olduğudur? DAT dosyası temelde bir veri dosyasıdır. Daha spesifik olarak metin, video veya resim gibi bazı bilgisayar verilerini içerir. Bazı e-posta programları ekli dosyanın uzantısını .DAT olarak değiştirir ve bu nedenle çoğunlukla bir .dat dosyasıyla karşılaşırsınız. Bir DAT dosyasının nasıl okunacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

DAT Dosyası Nasıl Açılır?

Şimdi bir DAT dosyasını açarken yaşanan sorun, adından ve uzantısından ne tür bir dosya olduğunu söyleyememenizdir. İlk önce ne tür bir dosya olduğunu bulmanız gerektiği anlamına gelir. Daha sonra dosyayı açmak için uygun bir program seçebilirsiniz.

.Dat dosyalarını açmak ve okumak için birkaç adımdan geçmeniz gerekebilir. İlki ve en kolay olanı, dosyayı çift tıklamak ve PC’nizin dosyayı hangi programın açacağına karar vermesine izin vermektir. Hiçbir program dosyayı otomatik olarak açmazsa, sonraki adıma geçin.

Birisi size e-posta yoluyla .DAT uzantılı bir dosya gönderdiyse, size ne tür bir dosya gönderdiğini bilebilirsiniz. Sadece e-posta atan kişiye dosya hakkında sorun. Bunun bir .doc dosyası olduğunu biliyorsanız, .dat uzantısını .doc olarak değiştirin. Bilgisayarınız genel dosyaların uzantılarını göstermiyorsa, önce bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

denetim masasi dosya gezgini secenekleri

Bunu yapmak için Denetim Masası’na gidin ve ardından Klasör Seçeneğine tıklayın. Görünüm sekmesine tıklayın. Ardından, “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” yazan kutunun işaretini kaldırın. Artık herhangi bir dosyanın uzantısını görebilir ve bunları başka bir şeye değiştirebileceksiniz.

dosya gezgini secenekleri bilinen dosya turleri

Winmail.dat olarak adlandırılan bir e-posta eki olarak bir dat dosyası aldıysanız, dosyayı çıkarmak için Winmaildat.com çevrimiçi aracını kullanabilirsiniz.

Yukarıda verilen yöntem yardımcı olmazsa, not defterinin herhangi bir dosya türünü açtığını bildiğiniz için yapabileceğiniz şey dosyayı not defteri ile açmaktır. Elbette başka herhangi bir metin düzenleyiciyi de kullanabilirsiniz. Dosyayı not defteri ile açtıktan sonra hiçbir anlam ifade etmeyen blok metinleri veya kodlar görebilirsiniz. Ancak çoğu dosya, düz okunabilir metinde olacak bazı bilgiler içerir. Bu bilgiler bir dosya biçimini gösterebilir.

Örneğin; Temelde bir resim dosyası olan not defteri ile bir .dat dosyası açtım. Gördüğünüz gibi Photoshop renk modu hakkında bir şeyler söyleyen bazı metinler var. Bu, bunun bir görüntü dosyası olabileceğini gösterir.

dat dosyasi acma 3 not defteri okuma

Ne tür bir dosya olduğunu tamamen anlayamıyorsanız, olabildiğince çok programla açmayı deneyebilirsiniz. Ve yeterince şanslıysanız, .DAT dosyanızı kolaylıkla açabilen uygun bir program bulabilirsiniz.