Bel çevresi nasıl ölçülür?

Bel çevresi, göbek hizasında (göbek deliği) karın çevresinde alınan bir ölçüdür. Sağlık uzmanları, hastaları kilo ile ilgili olası sağlık sorunları konusunda taramak için bel çevresini kullanır. Bu kılavuzda bel çevresini evde nasıl ölçeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Belinizin ölçüsünü ölçmek, kilonuzla ilgili belirli sağlık koşulları için riskinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Tek başına bel çevresi, tıbbi bir rahatsızlığınız olduğunu veya gelecekte geliştireceğinizi gösteremez, ancak size ve sağlık uzmanınıza yağın vücudunuzun neresinde bulunduğunu ve bu yağın sizin için gelecekte sağlık sorunlarına neden olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kalçanızın çevresinde değil belinizin çevresinde daha fazla yağ bulunuyorsa, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi durumlar için daha yüksek risk altındasınız. Bel ölçünüzü bel-kalça oranınızı (WHR) hesaplamak için de kullanabilirsiniz. Bel / kalça oranı, kiloya bağlı hastalık riski için başka bir tarama aracı sağlar.

Bel ölçüsü Alma

Bel çevresini doğru ölçmek için elastik olmayan esnek bir şerit metre kullanmalısınız (yani, göbek ölçünüzü alırken şerit metre gerilmemelidir). Karın çevresine dolgu yapabilecek herhangi bir hacimli kıyafeti de çıkarmalısın.

Doğru bir bel ölçümü almak için ayağa kalkın. Ardından, mezurayı midenizin en geniş kısmına, göbek deliğinize sarın. Mezura hafifçe cildinize yaslanmalıdır. Mezura doğru şekilde yerleştirildikten sonra, nazikçe nefes alın ve ardından nefes verirken ölçümü alın.

Tutarlı bir sonuç aldığınızdan emin olmak için ölçümü iki veya üç kez yapın. Ölçüyü etinize girecek kadar sıkı tutmak veya sarkacak şekilde çok gevşek tutmak yanlış bir sonuç almanıza neden olacaktır.

Bel çevresi olması gereken uzunluk

Peki bel çevreniz nasıl ölçülür? Hastalık riskinizin normalden yüksek olup olmadığını görmek için bu tabloyu kullanın. Bel ölçümünüz belirtilen rakamlardan daha fazlaysa, kiloyla ilgili sağlık sorunları riskiniz normalden daha yüksektir.

Erkeklerde 102 santimetreden, kadınlarda ise 89 santimetreden büyük bel çevresi aşırı riskli anlamına gelmektedir.

Bel Ölçünüzü Azaltmak

Bel çevreniz yüksek risk aralığındaysa, sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmek için doktorunuzla birlikte çalışabilir veya vücut yağını kaybetmek ve orta bölümünüzdeki yağı azaltmak için kendi başınıza adımlar atabilirsiniz.

Bel ölçünüzü düşürmenin ilk adımı beslenme alışkanlıklarınızı değerlendirmektir. Yemekte yemeniz gerekenden fazlasını mı yiyorsunuz? Öğünler arasında sık sık atıştırır mısınız? Yüksek kalorili alkolsüz içecekler veya şekerli meyve suyu içecekleri tüketiyor musunuz? Boş kalorilerle dolu işlenmiş yiyecekler satın alıyor musunuz?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, diyetinizi ayarlamak için birçok fırsatınız olacaktır. Büyük bir öğün yediğinizde porsiyon boyutlarını küçültmek ve tabağınızı besleyici yoğun seçeneklerle doldurmakla başlamak isteyebilirsiniz. Ne kadar yiyeceğinizden emin değilseniz, vücudunuzun ihtiyaçlarını tahmin etmek için bir kalori hesaplayıcısı kullanın. Ardından doğru miktarı aldığınızdan emin olmak için kalori sayın.

Sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme planı uyguladıktan sonra, tüm gün daha fazla kalori yakmak için aktivite seviyenizi artırın. Yine, şu anda her gün kaç kalori yaktığınızı bulmak için bir kalori tahmincisi kullanın, ardından birkaç tane daha yakmak için küçük alışkanlık değişiklikleri ekleyin. İş yerinde asansör yerine merdivenleri kullanın veya her akşam yemekten sonra yürüyüşe çıkın. Sağlıklı yaşam yolunda attığınız her adım önemlidir.