Göbek yağı eritme yolları

Oturduğunuzda göbeğinizin katlanması sonucu ortaya çıkan göbek yağı rulolarını fark ediyor musunuz? Belki göğüslerinizşn hemen altında bulunan yağların rulo olduğunu hissediyorsunuz. Başarılı bir şekilde kilo veriyor olsanız bile, bu mide ruloları sizi rahatsız edebilir. Göbek katlanması normal mi? Ne kadar sürede yok olurlar? Oturduğunuzda hissettiğiniz şişman rulolar hakkında hem iyi hem de kötü haberler var.

Gökbek katlanması neden olur?

İster inanın ister inanmayın, karnınızda veya göğüslerinizin altında oturduğunuz sırada yağ ruloları oluşması diyet yapanlar arasında yaygın bir şikayettir. Neden mi? Çünkü bir kilo verme planını doğru bir şekilde takip etmek ve sadece ayakta dururken zayıf hissetmek sinir bozucu, çünkü bir sandalyeye oturduğunuzda hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Ama bu fazla etin basit bir nedeni var. Dik olarak ayağa kalktığınızda gövdeniz uzar. Omurganız uzar ve orta bölümünüzdeki fazla deri ve et, uzun bir gövdeye yayılır.

Aslında, iyi bir duruş uygulamak, hemen daha ince görünmenin en iyi yollarından biridir. Kendinizi hemen daha zayıf görünmek ve daha zayıf hissetmek için yapabileceğiniz duruş egzersizleri bile var. Ancak oturduğunuzda gövdeniz kısalır. “Uzanan” tüm deri ve et artık daha küçük bir alana sıkıştırılır. Sonuç, geçici de olsa etli kıvrımlar geliştirmenizdir.

Ama işte iyi haber. Herkes otururken göbeğin katlanması durumunu yaşar. Zayıf insanlar bile, omurga eğrildiğinde ve orta bölümünüz sıkıştırıldığında göğüslerinin altından veya göbek deliğinin çevresinden fazla yağ alabilir.

Göbek katlanması nasıl geçer?

Oturduğunuz zaman göbeğin katlanması yaygın bir sorun olması, göbek yağına sahip olmanın iyi olduğu anlamına gelmez. Organlarınızı korumak için bir miktar göbek yağı gereklidir, ancak fazlası sağlıklı değildir. Abdominal obezite birçok önemli sağlık riski taşır. Bel bölgesinde fazla yağ taşıyan kişilerin durumuna viseral obezite de denir ve alttaki hastalıklar açısından daha yüksek risk altındadır:

  • Glükoz intoleransı
  • Kalp hastalığı
  • Yüksek tansiyon
  • Yüksek kolestorol
  • İnsülin direnci

Göbek yağlarınız var diye sağlık sorunlarına katlanmak zorunda mısınız? Hayır. Ancak kilo vermenin sağlığınızı iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için okumaya devam etmeniz akıllıca olacaktır.

İç Organlardaki Yağ Nasıl Ölçülür?

Peki karın yağının ne kadarının fazladan göbek yağı olduğunu nasıl anlarsınız? Kendi evinizin mahremiyetinde gerçekleştirmesi kolay iki farklı ölçüm yöntemi vardır. Her iki test de ayakta yapılmalıdır.

Bel çevresi

Göbek hizasında (göbek deliği) karın çevresinde alınan bir ölçümdür. Bu testi gerçekleştirmek için esnek bir mezura ihtiyacınız olacak. Ölçümleri aldıktan sonra, ölçümünüzün normal aralıkta olup olmadığını görmek için sayılarınızı karşılaştırın.

Doğru bir bel ölçümü almak için ayağa kalkın. Ardından, mezurayı midenizin en geniş kısmına, göbek deliğinize sarın. Mezura hafifçe cildinize yaslanmalıdır. Mezura doğru şekilde yerleştirildikten sonra, nazikçe nefes alın ve ardından nefes verirken ölçümü alın.

Bel çevresi erkekler için 102 santimetre, kadınlar için 89 santimetreden büyükse sağlık riskleri bulunmaktadır.

Kalça-Bel Oranı

Sağlık risklerinizi tahmin etmek için bel ölçümünüzü kalça ölçümünüzle karşılaştırabilirsiniz. Bu test için esnek bir mezura ihtiyacınız olacak ve ayrıca bir hesap makinesi kullanmak isteyebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 1.0’dan büyük bir Kalça – Bel oranı, normalden daha yüksek bir kalp hastalığı geliştirme riskinin göstergesidir. Kadınlar için sağlıklı bir Kalça – Bel oranı 0,85’in altındadır ve erkekler için sağlıklı bir WHR 0,90 veya daha Kalça – Bel oranı.

Göbek Yağlarından Kurtulmak

Evde yaptığınız testlerde çok fazla göbek yağı taşıdığınızı ortaya çıkarsa, yine de doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Doktorunuz sonucunuzu doğrulayabilir ve ayrıca sağlık geçmişinizin hastalık riskinizi nasıl etkilediği hakkında sizinle konuşabilir.

Zayıflamaya ve göbek kıvrımlarınızı azaltmaya karar verirseniz, yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Kilo kaybı için tutarlı, kalori kontrollü, dengeli bir diyet, bel ölçünüzü küçültmenin en akıllı yoludur. Ne yazık ki, nerede kilo vereceğinizi kontrol edemezsiniz. Ancak önemli ölçüde zayıflarsanız, oturduğunuzda karnınızda olumlu değişiklikler görme olasılığınız yüksektir.

Ayrıca zayıflamak için bir egzersiz programı başlatabilirsiniz. Dengeli bir kardiyovasküler egzersiz, kuvvet antrenmanı ve hatta esneme programını bir araya getirirseniz, vücudunuzun görünümü ve hissetme biçiminde gelişme görme olasılığınız yüksektir.

Bununla birlikte, tek başına egzersizin göbek yağınızda büyük bir fark yaratmayacağını unutmayın. Egzersiz, vücudunuzun gün boyu daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur. Yaktığınız ekstra kalori, kilo vermek için gereken kalori açığına ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ama azaltmayı göremezsiniz.

Bir çekirdek eğitim programı (tüm gövde bölgesini tonlamak için karın egzersizleri dahil) duruşunuzu iyileştirmenize ve kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Ancak mesela tek başına mekik çekilmesi, gözle görülür bir kilo kaybı yaratmak için yeterli değildir. Kombine ve sürekli bir diyet ve egzersiz programı, yağ rulolarını akıtmak için en iyi programdır.