İdeal bel-kalça oranı nedir?

Bel-kalça oranı (WHR), belinizin santimetre cinsinden boyutunu kalçalarınızın boyutuyla santimetre cinsinden karşılaştıran bir ölçümünün inç olarak alınmasıdır. Kalp hastalığı geliştirme riski, WHR’niz kullanılarak tahmin edilebilir.

WHR, doktorunuzun kardiyovasküler hastalık ve diğer hastalıklar için riskinizi tahmin edebileceği birkaç yoldan sadece biridir. WHR’nizi hesaplamak kolaydır, çok az zaman alır ve hiçbir maliyeti yoktur. Ek olarak, sağlığınızı iyileştirmek için WHR’yi değiştirirseniz, zayıflarken ilerlemenizi kolayca takip edebilirsiniz.

Bel Kalça Oranınızı Hesaplamak

Doktorunuz veya hemşireniz WHR’yi randevunuzda hesaplayabilir, ancak bunu evde kolayca ölçebilirsiniz. Esnek bir mezura ve hesap makinesine ihtiyacınız olacak.

  1. Bel çevrenizi ölçün. Mezurayı karnınızın en geniş kısmına, göbek deliğinize sarın. Mezura hafifçe cildinize yaslanmalıdır. Mezura doğru şekilde yerleştirildikten sonra, yavaşça nefes alın ve ardından nefes verirken ölçümü alın.
  2. Kalça ölçümü yapın. Mezurayı kalçalarınızın en geniş kısmına sarın. Santimetre cinsinden ölçüme dikkat edin.
  3. WHR’nizi hesaplayın. WHR’nizi almak için bel ölçünüzü kalça ölçünüze bölün.
bel kalca orani olcmek

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 1.0’dan büyük bir WHR, normalden daha yüksek bir kalp hastalığı geliştirme riskinin göstergesidir. Kadınlar için sağlıklı bir WHR 0,85’in altındadır ve erkekler için sağlıklı bir WHR 0,90 veya daha düşüktür.

Bel Kalça Oranı Örneği

WHR’nizin nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için Merve adında bir kadın örneğini kullanın. Bel ölçüsü 76,2 cm ve kalça ölçüsü 96,52 cm ise, WHR değeri:

76,2 (bel ölçümü) / 96,52 (kalça ölçümü) = 0,78 inç

Mervenin normal aralıkta düşen bir WHR’si var.

Bel ölçünüz, kalça çevreniz ve WHR, hastalığa neden olmaz ve ille de kalp hastalığına veya başka herhangi bir hastalığa yakalanacağınızı göstermez.