Yağmurda motor kullanmak

İster acemi ister profesyonel olun, motosiklet kullanmak riskli bir iştir. Ancak soğuk, yağmurlu, hatta buzlu ve karlı koşullar da eklendiğinde, motosiklet sürmek tamamen tehlikeli olabilir.

Yağmurlu havalarda motor sürmek söz konusu olduğunda, soğuk hava ve kaygan zeminde yolun üstesinden nasıl gelinir? İşte kötü hava koşullarında motosiklet sürerken işinize yarayacak ipuçları…

1. Doğru giysileri giyin

Yağmurlu havada motosiklet üstünde üşümüş olabilirsiniz, özellikle de hızlı sürerken dayanıklılığınızın düşmesi sizi gereksiz hatalara yatkın hale getirir. Elleriniz uyuşuyor ve bacaklarınız titriyor olabilir.

Bu koşulların altında sürüş yapmak, potansiyel olarak tehlikeli hatalara kapıyı kolayca açabilir, bu nedenle uygun giysiler giymelisiniz. Bu giysiler arasında mont, yağmurluk, bere ve eldiven yer alabilir.

2. Odak noktanızı ve görüşünüzü koruyun

Islak ve kaygan bir yolda ilerlerken gözünüzle yolu her zaman tarayın. Gizli su birikintilerinde ani çekiş kaybı yaşayabilirsiniz. Kuru havalarda da su birikintilerine dikkat etmelisiniz, özellikle belediyelerin çim sulama sistemleri bazen yolları da sulayabilir ve noktasal olarak kaygan zemin tuzaklarına neden olabilir.

Vizörünüze dikkat edin, renk tonu yol yüzeylerinin nasıl olduğunu anlamanızı engelleyebilir. Rain-X gibi ürünler kullanarak kapağınızı düzgün şekilde havalandırmak ve/veya temiz tutmak bir başlangıçtır.

Motosikletinizin fren yapma, viraj alma ve hızlanma kabiliyetinin sert koşullar altında azaldığını unutmayarak bu gibi durumlarda kendiniz için çok daha büyük aralık ile alan yaratmaya çalışarak odak noktanızı korumalısınız.

3. Atik olun, bolca frene sarılın

Soğuk hava sizi yavaşlatacaktır. Bu nedenle hareketli ve atik olmalısınız. Gidonu sağlam tutun ve bolca frene sarılın.

Kaygan koşullar arka lastiği döndürmeyi ve frenleri kilitlemeyi (özellikle ön tekerlekte) kolaylaştırdığından, tüm kontrolleri (gaz kelebeği, debriyaj ve her iki fren seti) yavaş ve sabit bir el ile çalıştırmak en iyisidir.

Bu kontrollerden herhangi birinin sarsılmasının, utanç verici tekerlek kilitlenmesine ve kasıtsız sabit olmayan yatay harekete yol açabileceğini unutmayın. Gaz kelebeği ve frenleri kullanırken sakin olun.

4. Lastikleri kontrol edin

Islak koşullar nedeniyle mekanik kavramadaki belirgin azalmaların yanı sıra, lastikleriniz sıcaklıklar düştüğünde iyi performans göstermez. Ancak lastikleriniz ısınsa bile, motosikletinizin ağırlık aktarımı nedeniyle kontrolü kaybetme olasılığının daha yüksek olacağını unutmayın.

Böyle bir durumda lastik basıncı azalır ve yol tutuşunu kaybeder. Sonuç olarak temas alanı etkilenebilir. Bisikletinizin ağırlık aktarımını nazikçe yönetirseniz yüzeyle temas halinde kalma şansı daha yüksek olacaktır.

Ayrıca, lastik basıncının soğuk hava sebebiyle düşebileceğini göz önünde bırakarak her iki lastiğinizin de basıncını kontrol ettiğinizden emin olun.

5. Doğru zamanda sürün

Yağmurlu ve karlı havada motosiklet sürmenin riskli olduğundan bahsetmiştik, ancak biraz da zevklidir. Yine de ne zaman motosiklet sürmemeniz gerektiğini bilmelisiniz ve doğru zamanda sürmelisiniz.

Koşulları değerlendirin ve hava tahminini kontrol edin. Hava durumu raporlarına göre sürüş planınızda yağmur veya kar varsa, gerekli donanımlara sahip değilseniz, alternatif bir plan yapın ve sürüşe son vererek eve dönün.

Koşullar geçilemeyecek kadar ağırlaşıyorsa, her zaman motorunuzu güvenli bir yere park edip eve taksiyle gidebileceğinizi unutmayın. Ayrıca, yol yardımı ve çekme işlemine de yönelebilirsiniz.