Outer Wilds inceleme

OuterOuter Wilds, muhteşem gizemlerle dolu bir güneş sisteminde geçen, şiddet içermeyen, birinci şahıs keşif-bulmaca oyunudur. İncelemeniz gereken sırlar, gezegenler arasında dağılmış durumda. Aynı şekilde, yalnızca bir oyun tasarımının bir parçası olarak, tamamen farklı parçalar gibi pek çok harika bulunuyor. Özünde, bu bir macera oyunu, güçlü bir anlatı, tatmin edici fiziksel zorluklar ve fantastik meta-bulmacalara sahiptir. Yükseltme ağaçları ve istatistik tabanlı ilerleme gibi sistemlerden kaçınır. Gerçek bir orijinal.

Outer Wilds’in anlatısı, kayıp bir medeniyetin bilmecesini çözmeye çalışan uzaylı bir uzay kaşifini konu alıyor. Harap olmuş bir uzay aracının kontrolünü ele geçirip ve yakındaki gezegenler, uydular ve diğer gök cisimleri için yola çıkıyorsunuz. Her seferinde daha da derinlere iniyor, daha önce gelen kayıp bir türün resmini yavaş yavaş bir araya getirerek evrenin sırlarının peşinden gidiyorsunuz.

Outer Wilds inceleme

Sırları kendi yönteminizle keşfetmekte özgürsünüz. Karışık bir ağaç yığını gibi oluşan bir gezegenle veya oyuk, ufalanan bir enkaz veya okyanus devi bir gezegenle veya kum fırtınalarını besleyen bir dizi ikizle başlayabilirsiniz. Her gezegen güzelce işlenmiştir, kelimenin tam anlamıyla kendi başına bir dünyadır. Her biri, sizi iç kısmının derinliklerine çeken bol miktarda anlatı içeriyor. Her birinin kendi kuralları, bulmacaları ve sırları vardır. Sıklıkla, kendimi yeni bir manzara veya vahiy karşısında heyecanlı buluyorum. Hikaye, hangi şekilde ilerlersem dikkatlice oluşturulmuş bir roman gibi geliyor.

Outer Wilds inceleme 4

Kayıp uygarlığın bıraktığı ipuçları, bu evrenin garip temellerini kavramak için mücadele eden, uzun süredir var olan bir bilimsel kültürün heyecan verici bir hikayesi olarak hareket ediyor. Fiziksel dünyanın garip sapkınlıklarıyla karşılaşıyorum; zaman eğrileri, uzaysal anormallikler ve tezahür etmesi gereken şeylerin yokluğu. Kendi sınırlı gezegensel fizik ve mantık anlayışımın yanı sıra deneme yanılma ve zorlu macera bulmacalarıyla birlikte gelen çılgın tahminlerden yararlanabilirsiniz. Sürekli olarak belirli bir problemle ilgili bir takıntı ile keşfedilmemiş gezegenleri çekme arzusu arasında kalacaksınız. Saatlerce kendinizi tamamen kaybedeceksiniz.

Outer Wilds inceleme 3

Outer Wilds oynanış

Outer Wilds, aynı zamanda fiziksel bir beceri oyunudur. Avantajlı iniş noktaları bulmak için uzay aracının jetleri ve itiş gücünde daha iyi ustalaşmayı öğrenmelisiniz. Sınırlı itme gücü, oksijen, zaman ve sağlık kaynaklarını düzenleme konusunda ustalaşın, uzay giysinizi en iyi şekilde kullanmayı öğrenin. Her gezegene özgü farklı yüzeyler ve yerçekimi alanlarıyla boğuşmanız gerekecek.

Sürekli bir tehlike ile karşı karşıya geleceksiniz. Öldükten sonra aynı yere geri dönmeniz gerekecek. Daha önce çok çok daha uzun süren bir yere birkaç dakika içinde nasıl geri dönüleceğini öğrenmenin heyecanı var. En fazla, her keşif seferine başladıktan sonra üç veya dört dakika içinde yeni şeyler keşfettiğimi hatırlıyorum.

Outer Wilds inceleme 2

Kendi türünüzden başka uzay kaşifleriyle de karşılaşacaksınız. Onlar komik bir rahatlama anları sağlayan tuhaf, sevimli ipucu vericilerdir. Bu oyunda şiddet yok. Asla bir lazer silahı ateşlemenize gerek olmayacak veya düşmanlarla boğuşmayacaksınız. Uzayda geçen ve savaştan mahrum oyun sayısı ne kadar? Yine de, ziyaret ettiğiniz dünyalar düşmanca olabilir.