Engellenmiş web sitelere VPN’siz girmek

Engellenmiş web sitelerine DoH isimi verilen HTTPS üzerinden DNS yöntemi ile VPN’siz girebilirsiniz. Bu durumda IP Adresiniz bile değişmeyecektir. DoH yöntemini Chrome tabanlı web tarayıcılarında ve yakında Windows 10’da kullanabilirsiniz.

İnternet sağlayıcılar (ISS) DNS trafiğinizi takip ederek sitelere bağlantınızı engelleme eğilimindedir. Özellikle bazı Asya ve Ortadoğu ülkelerinde bu durum, çok geniş filtreler nedenyle internetin ilk bağlantı başlangıcını düşürmektedir. DoH kullanarak hem ISS’nizin girdiğiniz siteleri takip etmesini engellersiniz, hem de sansürden sıyrılırsınız. Bu özelliği şu anda sınırlı sayıda tarayıcı listesi destekliyor. Özellikle Chromium tabanlı tarayıcılar ve Firefox’ta kullanabilirsiniz.

Chrome 83 ve sonraki sürümleri HTTPS üzerinden DNS’yi destekler, ancak özellik varsayılan olarak tüm kullanıcılar için etkin değildir. Özelliği Google Chrome’da etkinleştirmek için Ayarlar’a girin. Ayarlar’a girdikten sonra Güvenlik kısmına erişin. Burada “Güvenli DNS Kullanın” seçeneğini aktifleştirin. Ardından sunulan güvenli DNS noktalarından birini seçebilirsiniz. Şu anda Cloudflare, Google DNS ve CleanBrowsing seçenekleri sunuluyor.

chrome doh dns

Aynı şekilde Chromium tabanlı web browserlerda da aynı ayara ulaşabilirsiniz. Edge, Brave, Vivaldi veya Opera; fark etmez, hepsinde de özellik desteklenmelidir. Firefox’ta ise bu özelliği kullanabilmek için Ayarlar’a girerek Bağlantı Seçeneklerine girin. Burada HTTPS üzerinden DNS’yi etkinleştirin.

firefox doh ayarlari

Etkileyici, değil mi? Artık hangi ülkede olursanız olun VPN kullanmadan sansürü delip içinden geçebilirsiniz. Bu özelliğin yakında Windows 10’a da geleceğinin müjdesini verelim. DoH şu sıralar Windows 10’un Insider sürümünde test ediliyor.