NBA 2K21 inceleme

NBA 2K21’in yeni nesil versiyonu, bazı alanlarda öncüllerinden biraz daha gelişiyor, ancak seriden beklediğimiz kadar önemli bir adım atmıyor. Xbox One ve PS4’ün ömrü yaşlanmaya devam ederken, NBA 2K serisinin popülerliği de her geçen yıl azalmaya devam ediyor gibi. Her seferinde, bir sonraki yineleme, oyunda bazı asgari ayarlamalar yapıyor, kariyer moduma yeni bir hikaye getiriyor ve reklamlarda ve mikro işlemlerde oynamalar yapıyor. Visual Concepts, yeni nesil donanım için sıfırdan yeni bir deneyim yarattığını duyurdu. NBA 2K21 yeni nesil bir deneyim gibi görünse de kesinlikle öyle hissettirmiyor.

Bu kulağa sert bir ifade gibi gelebilir, ancak grafiksel/teknik iyileştirme ile oyun geliştirmesi arasındaki karşıtlık çok yüksek. Xbox Series X ve PS5 için NBA 2K21 inanılmaz görünüyor. Önceki neslin sonlarına doğru, serinin son birkaç oyunu birbirine uyma eğilimindeydi. Artık Visual Concepts daha güçlü teknolojiden yararlanabildiğine göre, gerçeklik ve hayal ürünü arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlıyor.

NBA 2K21 inceleme

NBA 2K21’deki aydınlatma inanılmaz. NBA salonları ekrana gelir ve gerçek dışı yansımalar sunar. Anında tekrar oynatmalar ve zaman aşımları sırasında, ne kadar geliştiğini fark edeceksiniz. Oyuncular çok daha gerçekçi görünüyorlar ve etrafta dolanan biri ekrana hızlıca bir göz atarsa muhtemelen gerçek bir NBA maçı sanabilir. Bir sonraki 2K oyununun terli oyuncuların yakın çekimlerinde gerçekten iyi görünüyor.

Yeni nesil donanımın ekstra gücü, oyunun gerçek bir NBA deneyimine yaklaşmasını sağlar. Her maçtan önce saha, oyun öncesi ritüellerini yapan ısınan oyuncularla doldurulacak, hakemler orta sahaya gelecek, amigo kızlar kalabalığı coşturacak ve TV yorumcuları sahanın kenarında oturacak. Hayatım boyunca pek çok NBA basketbol maçı izledim ve Visual Concepts bu konuda kesinlikle çok başarılı oldu.

2K, oyuncuların savunmanın veya hücumun onlara ne verdiğine bağlı olarak hızlı kararlar vermesini sağlar. Bir oyuncu hamle yaparsa, oyun o hamle için bir animasyon oynatır. Geçmişte, animasyonun oynayacağı noktaya gelmek için sahanın üzerinde duran oyuncuları fark etmiş olabilirsiniz. Ya da ayakları doğal olmayan bir şekilde kayacaktır. NBA 2K21’deki hareketler çok daha akıcı. Oyuncunun omuzları boyalı alana doğru sürerken çok daha doğal bir şekilde kıvrılır. Visual Concepts, oyunun ne kadar doğal göründüğü konusunda gerçekten geliştirdi.

nba-2k21-inceleme 1

NBA 2K21 oynanış

Yine de oyuna girdiğinizde, 2K’nın eskileri her şeyin daha iyi göründüğünü fark edecekler, ancak yine de daha önce oynadığınız 2K’yı oynuyor olacaksınız. NBA 2K21’in çok takdir ettiğim ve fark ettiğim ayarlamalar yaptığını söyleyeceğim. Oyuncular, bir dizi seçim etrafında koştuktan sonra doğal olarak üç sayı çizgisini bulacaklar. Normalde çizgiyi aşan bir adım atarsanız, oyuncular çizginin gerisine adım atacaklardır.

Bunun da ötesinde, pull-up jumper’lar çok gelişmiş görünüyor. Bir NBA oyuncusu için pull-up jumper yapmak çok zor değildir. NBA 2K geçmişte bunu o kadar da kolaylaştırmamıştı. Bir top perdesinin etrafında dönüyorsam ve atış yapmak için açık bir pencere fark edersem, yukarı çekmekte tereddüt etmediğimi anladım. 2K’nın önceki sürümlerinde, oyuncumun tek bir yerde durduğunu bilseydim, yalnızca dış atışlar yapardım. Şimdi, top sürme görünüşünü yukarı çekmek doğal geliyor.

Bu değişiklikler dışında, NBA 2K21’in bu yeni nesil versiyonunun kendisini öncüllerinden gerçekten ayırmak için çok fazla şey yaptığını söyleyemem. Visual Concepts, kontrol etme şeklini beğenip beğenmediğinize bağlı olarak sizin için işleri renklendiren birkaç yeni oyun mekaniği sunsa da, yine de oldukça aynı görünüyor. Bunlardan ilki, oyuncunuzun şutunu kontrol etmenin yeni bir yoludur.

Şahsen hiç hayran olmasam da, artık analog çubukla topun uçuş yolunu kontrol etme seçeneğiniz var. Şut atılmaya başlandığında, analog çubuk ortaye geri getirilebilir, bu da neredeyse topu çizgiye atmayı taklit eder. En sola hareket ederseniz, top sola kayacaktır. Aslında bu PES 2021’den tanıdık gelen bir şeydir. Orada da analog çubuk ile topa falso vermek mümkün. Çok fazla sağa çekerseniz, top sağa ıskalayacaktır. İkinci ekleme, oyuncunuzun top hızını kontrol etmekle ilgilidir. Dürüst olmak gerekirse, diğer 2K oyunlarına kıyasla çok fazla bir fark görmedim ve kimseye bu kadar büyük bir avantaj veya dezavantaj sağlamadığına inanıyorum.

nba-2k21-inceleme 2

NBA 2K21 oyun modları

Oynanış bir yana, NBA 2K serisinin bazı temel özellikleri, yeni nesil konsollar için geri döndü. MyCareer ve MyTeam geri döndü ve dürüst olmak gerekirse onlarla epey eğlendim.

MyTeam, yapılacak görevlerin bir listesini sunar. Bu, 5’e 5 veya 3’e 3 oyunlarda özel olarak oluşturulmuş takımlara karşı eşleşmelerle tek oyunculu bir deneyim veya diğer oyunculara karşı çevrimiçi maçlar sunar. Her oyun modu, hatta kart paketlerinde kullanılabilen MyTeam para birimi gibi farklı bir ödül sunabilir. Bahsedilen kart paketleri yeni oyuncular, oyunculara bağlanabilecek rozetler, oyuncuların istatistikleri artırmak için kullanabilecekleri ayakkabılar veya oyuncularınızın kullanabileceği oyun sayısını uzatmak için sözleşmeler sunabilir.

Paketler için gerçek para harcamak istemiyor ve takımınızı yükseltmek için uzun süre uğraşmak istiyorsanız, MyTeam çoğunlukla keyifli bir deneyimdir. Yapacak çok şey var ve ekibinizi sürekli geliştirmek, özlem dolu bir tatmin sağlar. Ancak, kart paketlerinin sadece oyuncuları gerçek parayı kullanmaya teşvik etmenin bir yolu olduğunu her zaman belirteceğim. Ayrıca, çevrimiçi bir oyun oynuyorsanız ve 2K sunucularla bağlantınız kesilirse, bu bir kayıp olarak sayılır ve oyuncular sözleşmelerinde başka bir oyunu kaybederler. Yine bu durum PES 2021 ile benzerdir.

MyCareer‘da New York basketbol efsanesinin yakın zamanda vefat eden oğlu Junior rolünü üstleniyorsunuz. Junior, okul kariyeri boyunca, lise son yılına kadar futbol oynamıştı. Lise son sınıfta oynayabilirsiniz, ancak aynı zamanda doğrudan NBA draft’larına geçme seçeneğiniz de vardır. Lise boyunca oynamaya karar verirseniz, üniversiteyi atlayıp doğrudan G-League’e gitmeye karar vermek, üniversiteye gitmek ve ulusal şampiyonluk için yarışmak, hatta hangi ajansla imzalayacağınıza karar vermek gibi birçok farklı hikaye yolu açılacaktır. NBA 2K21, profesyonel bir basketbolcunun kariyerini taklit etmeye çalıştı, böylece oyuncular neye benzediğini kendi gözlerinden görebilecekler.

Tüm yeni teknik iyileştirmelere rağmen, NBA 2K21’deki MyCareer modu sizi tatmin edecek bir şey değil. Hikaye inanılmaz derecede öngörülebilir, anlatım çok çekingen olabilir ve oyunun maçlar harika görünsün diye yapıldığını gerçekten söyleyebilirsiniz. İlk önce harika bir hikaye modu ile karşılaşacaksınız ve ikinci olarak oyun oynamak istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. WNBA MyCareer modunun eklenmesi, bazı insanları mutlu edeceğine inandığım harika bir bonus.

The City, The Neighbourhood‘un bir genişlemesidir. Bu, size tamamlamanız gereken görevler, diğer oyunculara karşı oynayabileceğiniz oyunlar verecek NPC’lerin bulunduğu bir merkez dünyasıdır. Her zaman dünyanın her yerinden oyuncuların rekabet edebileceği bir açık dünya basketbol deneyimi fikrinin inanılmaz olacağını düşünmüşümdür. Ancak oyunu ilk kez başlattığımda ve herkes zaten VC gibi gerçek parayla satın alınabilen para birimi satın aldıkları için reytinglerini yüksek 80’lere veya 90’lara yükselttiğinde, bu biraz üzücü oldu. Şehir çığır açan bir şey değil, sadece kendi oluşturduğunuz oyuncuyla diğer oyunculara karşı çevrimiçi 2K oynamanın daha fazla yolu ve 2K’nın oyuncuların gerçek parayla VC satın almasını sağlamanın başka bir yolu.

nba-2k21-inceleme 3

NBA 2K21 nasıl bir oyundur?

Yeni nesil konsollarda NBA 2K21, seri için yeni nesil bir sıçrama gibi görünebilir, ancak yine de oyun tarafında anlamlı gelişmelerden yoksundur. Visual Concepts, pull-up jumpers iyileştirilmesi ve çarpışma algılama gibi ihtiyaç duyulan küçük iyileştirmeler yaptı. Ancak bu, pek çok hayranın beklediği adım değildi. Şehrin içinde yapacak sayısız şey olabilir, MyTeam oynamak için birçok farklı senaryo sunabilir, ancak NBA 2K21, birisi cüzdanını açarsa bir anda çok gelişebilir.

Oyun açısından basketbol simülasyonu için nihai tavana ulaştık mı? Geçtiğimiz beş yıl içinde 2K, kontrol etme biçiminde çok fazla gelişmedi. Adil olmak gerekirse, neden yapsınlar? Mevcut kontrol şeması hala iyi çalışıyor ve modern bir kontrolör kullanılarak daha fazla yenilik yapılabileceğinden emin değilim. Bu oyunların sürekli karşılaştığı sorun, çok fazla tekrarlayan olmalarıdır ve karmaşık hissettirmeleridir. Her yıl, ezici bir hikayeye sahip benzer bir MyCareer modu, karmaşık bir MyTeam modu ve gerçek para harcayanları ödüllendiren çevrimiçi bir deneyim elde ediyoruz. 2K ve Visual Concepts seriyi bir şekilde geliştirene kadar veya insanlar daha fazla VC satın almayı bırakana kadar, tekrar eden hisleri hayal etmem gerekiyor. Keşke bir rakipleri olsa…